geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Główne punkty programu nowego rządu Mołdawii

Dodał: Andrzej Widera

05-08-2021 14:20


Desygnowana na premiera Natalia Gavriliță opublikowała wczoraj proponowany program rządowy, który symbolicznie nosi nazwę „Mołdawia dobrych czasów”.

Według programu Mołdawia stoi w obliczu szeregu problemów strukturalnych i wyzwań rozwojowych, które mają wpływ na dobrobyt ludzi i całego kraju, takich jak niska jakość rządów, ubóstwo, nierówności i niestabilność społeczno-ekonomiczna, niska liczba dobrze opłacanych miejsc pracy, słabo rozwinięta infrastruktura i podatność na zmiany klimatyczne, system edukacji niewystarczająco dostosowany do potrzeb społeczeństwa, alarmująca przestępczość i wskaźnik wypadków, starzenie się społeczeństwa i wyludnianie się kraju.

Aby zapewnić skuteczne, demokratyczne, przejrzyste i odpowiedzialne zarządzanie oraz osiągnąć wyznaczone cele rozwojowe, zaproponowano nową strukturę rządową składającą się z 13 ministerstw zamiast dotychczasowych dziewięciu.

Aby zapewnić dobre rządzenie, nowy rząd dążyć ma do podniesienia jakości rządzenia oraz walki z korupcją, monopolami, wadliwym zarządzaniem w przedsiębiorstwach państwowych. Nacisk zostanie położony na transformację cyfrową. Do systemu publicznego zostaną włączone nowe usługi i instrumenty cyfrowe ułatwiające życie i pracę obywateli oraz ich komunikację z państwem. Usługi publiczne zostaną przemyślane i zmodernizowane.

W sektorach wymiaru sprawiedliwości i walki z korupcją zostaną opracowane i zaproponowane ustawy dotyczące oceny nadzwyczajnej sędziów i prokuratorów. Zreformowany zostanie Sąd Najwyższy i Prokuratura Antykorupcyjna.

Rząd będzie również promował niezależność prasy jako głównego filaru autentycznej demokracji, aby zapewnić wolność myśli i wypowiedzi oraz zbudować świadome społeczeństwo odpowiedzialne za własną przyszłość.

Rząd dążyć ma do prowadzenia aktywnej, konsekwentnej i pragmatycznej polityki zagranicznej, aby promować i chronić interesy narodowe oraz przynosić konkretne korzyści obywatelom. Polityka ta będzie miała na celu zapewnienie sprzyjającego, konstruktywnego i bezkonfliktowego międzynarodowego i regionalnego środowiska dla pomyślnego przeprowadzenia reform demokratycznych, walki z korupcją, powstrzymania pandemii, zapewnienia ożywienia gospodarczego, wzmocnienia bezpieczeństwa oraz niezależności i suwerenności kraju.

Jutro desygnowana na premiera Natalia Gavrilița wraz z ekipą rządową wystąpią przed parlamentem z prośbą o wotum zaufania.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021