geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Renera

Królewiec: wokół gigafabryki w Ragnecie i kondycji Awtotora

Dodał: Andrzej Widera

15-07-2025 11:48


Interesującą informację podały królewieckie media lokalne, a która dotyczy wciąż budowanej tzw. gigafabryki w Ragnecie, który miał produkować akumulatory dla kombinatu budowanego przez holding samochodowy Awtotor. Według tej wiadomości, władze Tylży (Sowiecka), przygotowują tereny pod zakłady produkcyjne, które będą obsługiwać zakład w Ragnecie. "Mamy miejsca, mamy przestrzenie. Obecnie rozpatrujemy różne opcje i będziemy oferować im te tereny" - mówił Arkadij Daniłow, pełniący obowiązki szefa administracji gminy.

W Ragnecie do końca roku planowane jest zakończenie montażu urządzeń technologicznych, przeprowadzenie rozruchu próbnego i rozpoczęcie produkcji ogniw litowo-jonowych. ALe szczególnie ciekawa jest wzmianka o tym, co nie pojawiało się dotąd w przekazie dotyczącym budowy tej fabryki. W komunikacie czytamy, iż  przedsiębiorstwo będzie dostarczać produkty rosyjskim fabrykom produkującym pojazdy elektryczne - bez wymienienia nazwy holdingu - a także będzie produkować systemy magazynowania energii dla kompleksu sieci energetycznej i przemysłu. I ten ostatni element dotąd nie był wymieniany w komunikatach, co prowadzi do wniosku, że sytuacja "Awtotora" - jak i budowa samego kombinatu, którego ukończenie już zostało opóźnione - rzeczywiście uległa pogorszeniu.

Co więcej, zauważono, że zakład potrzebuje również dostawców materiałów do modułów baterii, co w obecnej sytuacji logistycznej, znów budzi pytania o zasadność całego projektu. I tutaj warto dodać kolejną informację.

Rosyjski rząd zdecydował o przekazaniu 250 milionów rubli na dokapitalizowanie Funduszu Rozwoju Przemysłu Obwodu Królewieckiego, co ma wpisywać się w szerszy plan wsparcia sześciu regionów w zakresie finansowania sektora przemysłu. Jak wyjaśniono w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, kierowanego obecnie przez byłego gubernatora eksklawy, Antona Alichanowa, środki te mają na celu „zwiększenie produkcji przemysłowej i uruchomienie nowych projektów”, a także "pozyskanie inwestycji pozabudżetowych przez lokalne przedsiębiorstwa".

Kwestia dodatkowego wsparcia dla funduszu była omawiana już w lipcu ubiegłego roku podczas wizyty pierwszego wicepremiera Denisa Manturowa, o czym informował gubernator regionu Aleksiej Biesprozwannych. Jak można zauważyć, jest to forma faktycznego wsparcia dla lokalnego biznesu, którego przeznaczenie końcowe jest na tę chwilę nieznane, jest dość oczywiste, w obecnej sytuacji gospodarki znajdującej się co najmniej w stanie stagnacji.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024