Zdjęcie: Pixabay
06-04-2026 09:00
Spór o budowę farmy wiatrowej w pobliżu estońskiej Parnawy nabiera tempa, a władze miasta sygnalizują brak poparcia dla planowanej inwestycji. Litewska spółka energetyczna Ignitis zamierza obecnie zrealizować projekt obejmujący maksymalnie 11 turbin w rejonie miejscowości Jõõpre, jednak przyszłość przedsięwzięcia pozostaje niepewna.
Pierwotne założenia inwestora były znacznie szersze i obejmowały dwie lokalizacje oraz łącznie 28 turbin. Jedna z farm miała powstać w okręgu Tõstamaa w pobliżu jeziora Ermistu, druga w okręgu Audru. Z planu dotyczącego Tõstamaa zrezygnowano na początku roku po przeprowadzeniu badań ornitologicznych. Jak wyjaśnił przedstawiciel firmy, możliwa była jedynie ograniczona realizacja, co czyniłoby projekt nieopłacalnym.
Aktualna propozycja skupia się na jednym obszarze, jednak również ona spotyka się z oporem lokalnej społeczności. W promieniu trzech kilometrów od planowanej farmy znajduje się ponad 300 budynków mieszkalnych, a na początku roku złożono petycję przeciwko rozpoczęciu specjalnego planu zagospodarowania, którą podpisało 220 osób.
Władze Parnawy wskazują, że inwestycja nie wpisuje się w obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego. Zastępca burmistrza Robert Kiviselg zaznaczył, że teren ten postrzegany jest raczej jako obszar rozwoju zabudowy mieszkaniowej. „Mieszka tam dość dużo ludzi, a gmina widzi to miejsce jako przestrzeń pod rozwój mieszkaniowy. Opłata kompensacyjna wyniosłaby niewiele ponad 100 tysięcy euro, czyli około 150 euro na gospodarstwo domowe, co z pewnością nie zachęca do zmiany zdania” – powiedział.
Projekt decyzji o niewszczynaniu procedury planistycznej ma trafić pod obrady rady miejskiej w kwietniu lub maju. Inwestor zapowiada, że poczeka na rozstrzygnięcie i dopiero wtedy podejmie dalsze kroki. Jak zaznaczono, przed wyborem lokalizacji przeprowadzono szerokie analizy ograniczeń środowiskowych i infrastrukturalnych, choć nie wyklucza się, że pewne kwestie mogły zostać przeoczone. W przypadku negatywnej decyzji samorządu firma rozważy zakończenie projektu, jego ograniczenie lub zmianę rozmieszczenia turbin.