geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Łotwa uruchamia program Służby Obrony Narodowej

Dodał: Andrzej Widera

06-07-2022 08:23


Ministerstwo Obrony Narodowej Łotwy rozpoczęło prace nad stopniowym wprowadzeniem w kraju Służby Obrony Narodowej. Przewiduje on system, w którym wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 27 lat oraz kobiety w tej samej grupie wiekowej będą mogli dobrowolnie wybrać jeden z czterech rodzajów służby w ciągu pięciu lat: Służbę Obrony Narodowej, Gwardię Krajową, kurs dowodzenia na uniwersytecie lub alternatywną służbę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Ministerstwie Zdrowia lub Ministerstwie Opieki Społecznej.

Zdaniem ministra obrony Artisa Pabriksa, łotewskie społeczeństwo musi być świadome najważniejszego warunku przetrwania, który służy jako dobry środek odstraszający: im większa liczba przygotowanych i wyszkolonych militarnie obywateli, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że Rosja skieruje swoją militarną agresję przeciwko Łotwie.

Niestabilna sytuacja geopolityczna, w której Rosja po raz drugi rozpoczęła niesprowokowaną wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie, pokazuje, że Łotwa musi zrobić jeszcze więcej, by chronić swoich obywateli i terytorium. Minister przyznał, że personel Narodowych Sił Zbrojnych w czasie pokoju musi zostać zwiększony, ponieważ potrzeba więcej żołnierzy zawodowych, aby zapewnić istniejące zdolności bojowe NAF oraz zacząć wprowadzać nowe zdolności.

W pierwszej fazie systemu Ministerstwo Obrony zaprosi obywateli w wieku od 18 do 27 lat do zgłaszania się na ochotnika na szkolenia wojskowe od stycznia 2023 roku. W przyszłym roku planowane są dwa pobory - w styczniu i lipcu. Ministerstwo Obrony Narodowej opracuje mechanizm organizacji poboru, który będzie przejrzysty i zapewni sprawiedliwą selekcję.  W pierwszym roku wdrażania Służby Obrony Narodowej planowane jest pozyskanie około 1000 obywateli - po 500 w każdym poborze - a wiodącą jednostką w realizacji szkolenia będzie Brygada Zmechanizowana Wojsk Lądowych.

Całkowity czas trwania służby wyniesie jeden rok, w tym jeden miesiąc urlopu. Trzy miesiące będzie to szkolenie żołnierskie, kolejne trzy miesiące szkolenie specjalistyczne, a ostatnie pięć miesięcy to integracja z jednostkami i szkolenie zbiorowe. Uczestnicy szkolenia będą mieli zapewnione gwarancje socjalne. Otrzymają oni rekompensatę w wysokości do 400 euro miesięcznie, posiłki lub diety, a także będą mieli zapewnione koszary i obiekty sportowe w bazie wojskowej. Minister Pabriks porównał służbę do tygodnia pracy, ponieważ rekruci będą spędzać w jednostce pięć dni, szkoląc się i ucząc, natomiast w weekendy będą mogli wrócić do domu.

Celem łotewskiego MON jest osiągnięcie w ciągu pięciu lat struktury mobilizacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych liczącej od 40 0000 do 50 000 obywateli, składającej się z 14 000 żołnierzy wojsk lądowych, 16 000 żołnierzy Gwardii Narodowej i 20 000 żołnierzy rezerwy.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021