geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Sytuacja na granicach Litwy i Łotwy

Andrzej Widera

16-06-2024 12:00


W ostatnich miesiącach odnotowuje się skoordynowaną rosyjsko-białoruską akcję na granicy polsko-białoruskiej w ramach działań wojny hybrydowej w postaci ataków przeszkolonych migrantów. Przypomnijmy, że niedawno władze reżimu Łukaszenki poinformowały o współpracy z oddziałem granicznym rosyjskiej FSB.

Co równie istotne, zwiększoną presję na granicy, odnotowała także łotewska Straż Graniczna, której funkcjonariusze zawrócili w piątek z granicy z Białorusią 49 migrantów. Natomiast na granicy litewsko-białoruskiej od kilku miesięcy trwa spokój, od czasu do czasu przerywany pojedynczymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy. W tym roku VSAT uniemożliwił 235 nielegalnym migrantom przedostanie się na Litwę z Białorusi.

Mimo tego pozornego spokoju, dowódca Litewskiej Państwowej Straży Granicznej (VSAT) zapewnia, że ​​sytuacja jest niepokojąca i czynione są przygotowania do podobnych, jak na polskiej granicy, wydarzeń na Litwie. W minionym tygodniu poinformowano, że odbywają się także wspólne polsko-litewskie szkolenia funkcjonariuszy z zakresu współpracy granicznej.

Jak się okazuje to już trzecie tego typu szkolenie polskich i litewskich funkcjonariuszy w podobnej formie. Wcześniej w ich tematach dominowała nielegalna migracja i inne zagadnienia związane z zapobieganiem przestępczości. "Tym razem funkcjonariusze Straży Granicznej Litwy i Polski będą doskonalić swoje umiejętności i współdziałanie z uwzględnieniem kontekstu zagrożeń geopolitycznych” – powiedział przedstawiciel VSAT Giedrius Mišutis. Według niego w szkoleniu wzięło udział 60 litewskich i 60 polskich funkcjonariuszy.

Celem ma być dostarczenie funkcjonariuszom wiedzy na temat planowania operacyjnego w kontekście wspólnych zadań w kontekście międzynarodowym na granicy polsko-litewskiej, poprawa zdolności straży granicznej do koordynowania działań i zapewnienia interoperacyjności w kontekście wspólnego patrolowania granicy polsko-litewskiej w przypadku zagrożeń geopolitycznych - informuje przedstawiciel VSAT.

Warto także zauważyć, że strona łotewska, wzmacnia swój, liczący 283 km, odcinek granicy z Rosją. Wciąż budowana jest bariera na tym fragmencie granicy, a która poprzedza odcinki Bałtyckiej Linii Obronnej. Jak poinformowało Przedsiębiorstwo Państwowe „Nieruchomości Państwowe” (VNĪ), do tej chwili  wybudowano 130 kilometrów ogrodzenia. Tempo budowy ma wzrosnąć, aby do końca roku osiągnąć cel, jakim jest ukończenie ogrodzenia na odcinkach priorytetowych. Tymczasem budowa ogrodzenia na szczególnie trudnych odcinkach o długości około 28 kilometrów i towarzyszącej infrastruktury granicznej będzie kontynuowana do końca 2025 roku.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024