Opinie Komentarze Analizy

Kryzys białoruski i doktryna wojskowa Państwa Związkowego

Zdjęcie: Wikipedia

Kryzys białoruski i doktryna wojskowa Państwa Związkowego

Dodał: Andrzej Widera

18-11-2021 16:59

Białoruś i Moskwa podpisały nową Doktrynę Wojskową Państwa Związkowego i choć dokument pozostaje nieopublikowany to wpisuje się w kontekst kryzysu białoruskiego, który rozpoczął się od spornej reelekcji Alaksandra Łukaszenki 9 sierpnia 2020 r., a ostatnio pogłębił się z powodu problemów migracyjnych na granicach z Polską, Łotwą i Litwą.

Doktryna wojskowa państwa związkowego ma zastąpić jej poprzednią wersję z grudnia 2001 r. Projekt tekstu został w rzeczywistości uzgodniony już w 2018 r. przez oba kraje na szczeblu ministerstw obrony, ale pozostał niepodpisany przez trzy lata. Jednak w następstwie białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojskowych Zapad 2021, które odbyła się w dniach 10–16 września, Moskwa i Mińsk podjęły szybkie kroki w celu sformalizowania doktryny na szczeblu prezydenckim.

20 października podczas wspólnego zarządu ministerstw obrony obu państw minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zadeklarował: „Poza zagrożeniami militarnymi, nadal spotykamy się z presją polityczną i gospodarczą na nasze kraje ze strony tak zwanego zbiorowego Zachodu. W obecnych warunkach jesteśmy zmuszeni do podjęcia działań odwetowych”.

Analiza Rogera McDermotta na łamach Fundacji Jamestown - link do całości w źródle


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:
Wspieraj nas na suppi.pl