geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Ambasada RP na Litwie X

„Połączeni przeszłością wspólnie budujemy przyszłość”. Koncerty w Rudominie i w Wilnie

Dodał: Andrzej Widera

20-06-2025 13:12


Jak informuje "Kurier Wileński", Centrum Kultury w Rudominie (RKC) zorganizowało w minioną sobotę wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego mieszkańcy i goście mieli okazję zobaczyć efekty realizacji międzynarodowego projektu „Połączeni przeszłością wspólnie budujemy przyszłość”, który RKC realizuje wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji (GOKiR) w Wilkasach w ramach programu Interreg.

Historia i kultura Wileńszczyzny oraz Mazur spotkały się w niezwykle barwnym wydarzeniu artystycznym, które odbyło się w Rudominie. Wspólne losy tych regionów sięgają czasów powojennych, gdy tysiące osób przesiedlonych z terenów obecnej Litwy znalazło nowe domy na Mazurach, w tym w okolicach Giżycka. Dziś potomkowie tych rodzin aktywnie uczestniczą w pielęgnowaniu dziedzictwa przodków, czego świadectwem był koncert zorganizowany w ramach polsko-litewskiego dnia młodzieży. Na scenie pojawiły się zespoły z Wilkas i Rudomina, wspólnie prezentując nowe umiejętności oraz stroje i instrumenty zakupione w ramach projektu.

Wśród wykonawców znaleźli się także młodzi artyści z litewskich gimnazjów im. Ferdynanda Ruszczyca i Ryto, przedszkolaki z Ąžuoliukas, grupy taneczne Unity Dance i Relax, a także dziecięcy zespół Žiogeliai. Publiczność miała okazję wysłuchać także polskiej kapeli Trzy czwarte, której muzyka „gra głównie utwory przedwojennej Wileńszczyzny” i w której składzie znajdują się tradycyjne cymbały. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem – zespół zdobywał wcześniej uznanie na festiwalach ogólnopolskich, jak ten w Kazimierzu Dolnym czy w Rzeszowie, a także Grand Prix Ministra Kultury w Jezioranach oraz Nagrodę Specjalną Polskiego Radia Olsztyn.

Kulminacją wydarzenia był występ zespołu Potock z Zawoi, który powstał spontanicznie z połączenia sił rockowej formacji Body Mind Relation i folkowego zespołu Juzyna. Ich debiutancka płyta „z prądem” ukazała się w 2020 roku, a w Rudominie zaprezentowali zarówno znane już utwory, jak i nowe kompozycje z nadchodzącego trzeciego albumu.

Projekt, którego celem jest rozwój trwałej współpracy instytucji kultury z Polski i Litwy, sprzyja nie tylko wymianie artystycznej, ale i wzmacnianiu społecznych więzi poprzez wspólne dziedzictwo. „Poprawa świadomości społecznej i wiedzy na temat transgranicznego dziedzictwa kulturowego w dziedzinie tańca i muzyki” to jedno z jego głównych założeń, realizowane m.in. poprzez zwiększenie dostępności do oferty kulturalnej oraz integrację środowisk twórczych.

Podobna idea przyświecała także koncertowi w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, zorganizowanemu przez Ambasadę RP z okazji zakończenia polskiej prezydencji w Radzie UE. Wystąpili tam reprezentanci polskich zespołów z Wileńszczyzny – „Perła”, „Solczanie”, „Wilenka” i „Wilia” – stanowiący żywe świadectwo trwania i rozwoju kultury polskiej na Litwie. Finał prezydencji świętowany będzie także w Polsce – 27 czerwca w pięciu miastach: Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Rzeszowie odbędą się wielkie koncerty z udziałem ponad 100 artystów, będące owocem współpracy instytucji kultury, młodych talentów i uznanych muzyków.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024