Zdjęcie: Ambasada RP na Litwie X
20-06-2025 13:12
Jak informuje "Kurier Wileński", Centrum Kultury w Rudominie (RKC) zorganizowało w minioną sobotę wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego mieszkańcy i goście mieli okazję zobaczyć efekty realizacji międzynarodowego projektu „Połączeni przeszłością wspólnie budujemy przyszłość”, który RKC realizuje wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji (GOKiR) w Wilkasach w ramach programu Interreg.
Historia i kultura Wileńszczyzny oraz Mazur spotkały się w niezwykle barwnym wydarzeniu artystycznym, które odbyło się w Rudominie. Wspólne losy tych regionów sięgają czasów powojennych, gdy tysiące osób przesiedlonych z terenów obecnej Litwy znalazło nowe domy na Mazurach, w tym w okolicach Giżycka. Dziś potomkowie tych rodzin aktywnie uczestniczą w pielęgnowaniu dziedzictwa przodków, czego świadectwem był koncert zorganizowany w ramach polsko-litewskiego dnia młodzieży. Na scenie pojawiły się zespoły z Wilkas i Rudomina, wspólnie prezentując nowe umiejętności oraz stroje i instrumenty zakupione w ramach projektu.
Wśród wykonawców znaleźli się także młodzi artyści z litewskich gimnazjów im. Ferdynanda Ruszczyca i Ryto, przedszkolaki z Ąžuoliukas, grupy taneczne Unity Dance i Relax, a także dziecięcy zespół Žiogeliai. Publiczność miała okazję wysłuchać także polskiej kapeli Trzy czwarte, której muzyka „gra głównie utwory przedwojennej Wileńszczyzny” i w której składzie znajdują się tradycyjne cymbały. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem – zespół zdobywał wcześniej uznanie na festiwalach ogólnopolskich, jak ten w Kazimierzu Dolnym czy w Rzeszowie, a także Grand Prix Ministra Kultury w Jezioranach oraz Nagrodę Specjalną Polskiego Radia Olsztyn.
Kulminacją wydarzenia był występ zespołu Potock z Zawoi, który powstał spontanicznie z połączenia sił rockowej formacji Body Mind Relation i folkowego zespołu Juzyna. Ich debiutancka płyta „z prądem” ukazała się w 2020 roku, a w Rudominie zaprezentowali zarówno znane już utwory, jak i nowe kompozycje z nadchodzącego trzeciego albumu.
Projekt, którego celem jest rozwój trwałej współpracy instytucji kultury z Polski i Litwy, sprzyja nie tylko wymianie artystycznej, ale i wzmacnianiu społecznych więzi poprzez wspólne dziedzictwo. „Poprawa świadomości społecznej i wiedzy na temat transgranicznego dziedzictwa kulturowego w dziedzinie tańca i muzyki” to jedno z jego głównych założeń, realizowane m.in. poprzez zwiększenie dostępności do oferty kulturalnej oraz integrację środowisk twórczych.
Podobna idea przyświecała także koncertowi w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, zorganizowanemu przez Ambasadę RP z okazji zakończenia polskiej prezydencji w Radzie UE. Wystąpili tam reprezentanci polskich zespołów z Wileńszczyzny – „Perła”, „Solczanie”, „Wilenka” i „Wilia” – stanowiący żywe świadectwo trwania i rozwoju kultury polskiej na Litwie. Finał prezydencji świętowany będzie także w Polsce – 27 czerwca w pięciu miastach: Poznaniu, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Rzeszowie odbędą się wielkie koncerty z udziałem ponad 100 artystów, będące owocem współpracy instytucji kultury, młodych talentów i uznanych muzyków.