Wiadomości

Litewski minister obrony o Planie Obrony Państwa

Zdjęcie: Flickr

Litewski minister obrony o Planie Obrony Państwa

Dodał: Andrzej Widera

09-11-2023 11:55

Minister Obrony Narodowej Litwy Arvydas Anušauskas twierdzi, że w realizację zatwierdzonego w poniedziałek przez Radę Obrony Państwa (VGT) Planu Obrony Państwa powinny zaangażować się gminy, którym przekazano część przewidzianych w nim obowiązków.

Zauważył, że zatwierdzony w poniedziałek Plan Obrony Państwa jest jedynym planem dostępnym publicznie, który szczegółowo określa odpowiedzialność każdej instytucji za realizację zadań strategicznych."Każda instytucja może dostrzec swoje obowiązki w tym planie. Obywatele, którzy są zainteresowani, mogą również zobaczyć, kto jest za co odpowiedzialny, ponieważ inne plany (...) istnieją bardzo szczegółowe plany, ale nie są one upubliczniane" - powiedział Anušauskas.

Minister Anušauskas stwierdził też, że na chwilę obecną nie widzi żadnego ruchu w kierunku decyzji politycznej w sprawie wycofania się Litwy z konwencji dotyczącej nieużywania amunicji kasetowej.

„Myślę, że w tym przypadku, gdy zbliżają się różne wybory, może nasi politycy po prostu chcą trzymać się z daleka od tak skomplikowanych kwestii, które mogą powodować pewne niedogodności” – powiedział Anušauskas. Zauważył, że wszystkim instytucjom odpowiedzialnym za tę kwestię znana jest ocena Ministerstwa Obrony Narodowej, a Litwa jest jedynym krajem na wschodniej flance NATO, który podpisał konwencję o nieużywaniu amunicji kasetowej. „Myślę, że wszyscy musimy się jeszcze zastanowić, jak skuteczniej bronić Litwy i właśnie amunicja kasetowadaje nam możliwość skuteczniejszej obrony, na przykład przed kolumnami pancernymi wroga” – powiedział litewski minister.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:
Wspieraj nas na suppi.pl
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.