geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Nasilenie działań rosyjskiej propagandy wobec Litwy

Dodał: Andrzej Widera

17-06-2025 10:47


Jak informuje "Kurier Wileński", w maju rosyjska propaganda przybrała na sile, uderzając z wielu kierunków i z wykorzystaniem różnorodnych środków – od podrabiania treści znanych mediów po celowe zniekształcanie przekazu NATO. Litewscy analitycy odnotowali, że głównym celem tych działań było wytworzenie atmosfery zagrożenia i chaosu w regionie Morza Bałtyckiego.

Szczególnie intensywnie rozgrywano motyw „przesmyku suwalskiego”, który według kremlowskiej narracji miał być ewakuowany w związku z przygotowywaną rzekomo napaścią NATO na Rosję. Dezinformacja opierała się na sfabrykowanych doniesieniach przypisywanych portalowi „Bild”, mimo że ten – choć rzeczywiście pisał o napięciach w regionie – nie wspomniał o żadnej ewakuacji.

Próby manipulacji przybierały też formę wizualną: nagrania z marcowej parady NATO w Wilnie zaczęły krążyć w mediach społecznościowych z dopiskiem: „parada armii NATO szykuje się w Wilnie do napaści”, co w oczywisty sposób przekłamywało rzeczywistość. NATO bowiem nie posiada jednolitej armii, a parada miała charakter symboliczny, nie ofensywny. W ramach tej ofensywy informacyjnej Rosja starała się również podkopać zaufanie do obecności niemieckich wojsk na Litwie. Sugerowano, że to oznaka powtórki z historii, że „Litwa traci suwerenność”, a niemiecka brygada to echo ekspansji z czasów II wojny światowej. Nawet białoruskie MSZ dołączyło do tej retoryki, próbując przekształcić współczesne działania obronne w kontrowersyjne reminiscencje przeszłości.

Narracja o rzekomym zagrożeniu płynącym z ćwiczeń NATO, szczególnie tych prowadzonych blisko granicy z Białorusią i Rosją, była kolejnym filarem propagandy. Zdaniem litewskich sił zbrojnych, Rosja starała się przedstawić te manewry jako dowód agresywnych zamiarów Sojuszu. Symbolem tej narracji był przypadek zatrzymania tankowca „Jaguar” przez estońskie siły – wydarzenie z 14 maja, powiązane przez rosyjskie kanały z wojskowymi ćwiczeniami, co miało podkreślać napiętą atmosferę i nieuchronność konfrontacji.

Całość majowej kampanii informacyjnej wpisuje się w znacznie szerszy kontekst – długofalowego wysiłku propagandowego Moskwy, który wykorzystuje każdą okazję, by wzbudzić niepokój i nieufność wobec NATO i zachodnich wartości. Zwieńczeniem tej kampanii było nasilone przypominanie, że Rosja „walczyła z nazizmem”, a dziś broni się rzekomo przed „nazistowską Europą”. Ten uproszczony i historycznie wypaczony przekaz ma służyć nie tylko legitymizacji agresywnej polityki Kremla, lecz także przygotowaniu własnego społeczeństwa na potencjalne działania wojenne, oparte – przynajmniej w propagandzie – na moralnym obowiązku.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024