geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: lubelskie.pl

Trwa Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie [AKTUALIZACJA]

Dodał: Andrzej Widera

13-06-2024 12:12


IV edycja Samorządowego Kongresu Trójmorza oraz Forum Gospodarczego odbywa się w dniach 12-13 czerwca 2024 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. Kongres Trójmorza to międzynarodowe wydarzenie adresowane do administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 13 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), partnerów strategicznych: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz regionów partnerskich z Ukrainy i Mołdawii. Odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Na wydarzenie zarejestrowało się ponad 900 uczestników z 20 krajów.

Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, na którym przewidziane są seminaria z obszaru cyfryzacji, zielonej gospodarki, technologii materiałowych czy innowacji oraz specjalny panel o roli kobiet w biznesie, a także stoiska wystawiennicze, spotkania B2B i strefa dla start-upów.

Celem panelu dyskusyjnego była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk przedstawicieli administracji publicznej oraz przedsiębiorstw w ramach krajowych programów na rzecz wdrażania i rozwijania sztucznej inteligencji.  Kiedy powstanie pierwszy lokalny lider tej technologii przyszłości? Czy jesteśmy w stanie przyspieszyć rozwój sztucznej inteligencji na terenie krajów Trójmorza i przyciągnąć zagraniczne inwestycje? To tylko część z tematów poruszonych podczas panelu.

Omówione zostały fundamenty strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju: paliwa lokalne, źródła odnawialne, energetyka jądrowa, efektywność energetyczna. Dyskusja dotyczyła także znaczenia bezpieczeństwa energetycznego na ścianie Wschodniej oraz technologii zapewniających niezależność energetyczną Polski. Omówiono również rolę samorządów w zapewnieniu niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski, mówiono też o zdywersyfikowanych źródłach energii jako metodzie ograniczenia ryzyka ingerencji zewnętrznej w KSE.

Podczas panelu mówiono o kulturze jako przestrzeni do współpracy międzynarodowej, nie zważając na różnice narodowe, językowe, religijne czy światopoglądowe. Uczestnicy spojrzeli na kulturę jak na narzędzie rozwoju regionalnego i gospodarczego, szczególnie zwrócili uwagę na turystykę i współpracę biznesową. Na końcu mówiono o kulturze jako instrumencie promocji tradycji narodowych wśród innych społeczności.

Aktualizacja godz. 14:00

"Kluczowe jest, aby format trójmorski nadal się rozwijał i był atrakcyjnym forum współpracy dla partnerów w Unii Europejskiej, ale też spoza niej. Chcemy, aby projekty infrastrukturalne jeszcze bardziej przyczyniały się do rozwoju całego naszego regionu." - mówił prezydent RP Andrzej Duda, w czasie dzisiejszego wystąpienia na Kongresie. Zdaniem prezydenta, włączenie Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i państw Bałkanów Zachodnich do naszej strefy bezpieczeństwa, wolności i dobrobytu musi stanowić nadrzędny cel nie tylko polskiej polityki zagranicznej, ale również polityki w obszaru Trójmorza oraz polityki europejskiej

"Oczywiście, nie da się ukryć, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i oczywistym, rosnącym zagrożeniem ze Wschodu, ze strony Rosji, dla całego obszaru naszej części Europy myślimy także o tym, jak wykorzystać tę rozwijaną w ramach Trójmorza infrastrukturę również do celów militarnych" - zaznaczył prezydent. "Zakładamy, że przede wszystkim ma ona służyć do tego, abyśmy mogli nią przewozić towary, po to żebyśmy mogli nią podróżować, odwiedzać się, jeździć na wakacje, robić biznes. Ale w sytuacji zagrożenia będzie również ona służyła do transportowania czołgów, przewozu żołnierzy i do tego, aby szybko relokować siły militarne - mówił prezydent RP.
 


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024