geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraina o zawieszeniu umowy zbożowej przez Rosję

Dodał: Andrzej Widera

30-10-2022 08:55


Federacja Rosyjska poinformowała Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresa o zawieszeniu udziału w umowie zbożowej. W liście do Guterresa stwierdzono, że w wyniku rzekomego ukraińskiego ataku na Flotę Czarnomorską w porcie w Seawstopolu strona rosyjska "nie może zagwarantować bezpieczeństwa statków cywilnych". "Tym samym od dziś strona rosyjska zawiesza inicjatywę na czas nieokreślony" - napisano w liście stałego przedstawiciela Rosji Wasilija Nebenziego.

Tymczasem Mychajło Podolak, doradca Prezydenta Ukrainy, zauważył, że Putin zamienił żywność i zimno w broń przeciwko światu. „Szantaż nuklearny, terror energetyczny, blokada eksportu zboża… Putin zamienił ceny żywności, zimno jako broń przeciwko światu. Rosja Putina prowadzi wojnę hybrydową z Europą, po raz kolejny biorąc Afrykę i Bliski Wschód jako zakładników. To po raz kolejny dowodzi: żadne negocjacje z Federacją Rosyjską nie są warte czasu na rozmowę” – zaznaczył Podolak.

Rzecznik MSZ Ukrainy Oleg Nikolenko stwierdził, że strona rosyjska w dalszym ciągu wszelkimi możliwymi sposobami utrudnia pracę Czarnomorskiego Korytarza Zbożowego, kwestionując celowość jego dalszego funkcjonowania. „Oceniamy oświadczenie Federacji Rosyjskiej o zawieszeniu udziału Rosji w porozumieniu zbożowym jako ucieleśnienie kursu Moskwy na destabilizację światowego bezpieczeństwa żywnościowego pod sfabrykowanym pretekstem ostatnich wydarzeń w Sewastopolu” – powiedział Nikolenko.

Według niego niezwykle ważne jest teraz, aby ONZ i Turcja jako gwaranci umowy zbożowej, a także kraje uzależnione od eksportu ukraińskiego zboża, wysłały Rosji wyraźny sygnał o niedopuszczalności utrzymywania setek milionów ludzi na świecie, w szczególności w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej jako zakładników "rozgrywek głodowych" Kremla.

Natomiast Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poinformowało, że nie zamierza przerywać działania „korytarza zbożowego”. „Chcielibyśmy podkreślić, że realizacja inicjatywy ma charakter wyłącznie humanitarny. Dlatego strona ukraińska nie zatrzymała korytarza, nawet pomimo rosyjskich ataków 23 lipca (dzień po podpisaniu Inicjatywy - na port w Odessie) ani pomimo niedawnych ataków wobec infrastruktury energetycznej, które spowodowały wyłączenie zasilania infrastruktury portowej - podało ministerstwo w oświadczeniu. Według Ministerstwa Infrastruktury od 1 sierpnia, od kiedy pierwszy statek opuścił ukraiński port w Odessie, wyeksportowano ponad 9 mln ton żywności, z czego ponad 5 mln ton wyeksportowano do krajów Afryki i Azji. W ramach Światowego Programu Żywnościowego pod auspicjami ONZ do krajów będących na skraju głodu wysłano 190 000 ton ukraińskiej pszenicy.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021