geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: polskofalowka.com

Aktywny październik polskiej społeczności na Łotwie

Dodał: Andrzej Widera

15-10-2025 12:53


Jak informuje portal polskiej społeczności na Łotwie, polskofalowka.com, na początku października w Dyneburgu (Daugavpils) odbyło się kilka wydarzeń, które przypomniały o znaczeniu polskiej kultury i języka na Łotwie. Wszystkie wydarzenia łączy wspólny cel – pielęgnowanie polskiego języka, historii i sztuki wśród społeczności polonijnej na Łotwie.

Tak więc 4 października w miejscowym Polskim Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego zorganizowano XVI Dyktando Polskie na Łotwie. W rywalizacji wzięło udział 123 uczestników z różnych miast, w tym Rygi, Rzeżycy i Krasławia. Jak podkreśliła Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, uczestnicy pokazali nie tylko doskonałą znajomość języka, ale także przywiązanie do polskiego słowa i tradycji. Tytuł Mistrza Ortografii Polskiej zdobyła Irena Wiłcynia z Dyneburga, a kolejne miejsca zajęli Stanisław Januszkiewicz, Anżela Dubowska i Nikole Luberacka. Kietlińska przypomniała również, że w 2026 roku planowana jest reforma zasad polskiej ortografii.

Kilka dni później, 11 października, Centrum Kultury Polskiej zorganizowało grę terenową „Wehikuł czasu: Polacy Daugavpils podczas II wojny światowej”. Uczestnicy – dziewięć drużyn z różnych pokoleń – przemierzali miasto, poznając losy jego polskich mieszkańców z czasów wojny. Na trasie spotykali aktorów odtwarzających postacie historyczne, m.in. Franciszka Czechowicza, komendanta tajnej organizacji „Wyzwolenie Polski”, oraz Helenę Filipionek, łączniczki Armii Krajowej o pseudonimie „Basia”. Zwyciężyły drużyny „MAKSYMalni zwycięzcy”, „Priedītes” i „Białe orły”, ale wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody. Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Senatu RP.

Artystycznym dopełnieniem października stała się wystawa malarstwa Dacy Abrickiej „Kolorowe chwile”, otwarta 9 października w Centrum Kultury Polskiej. Artystka, pochodząca z Preli, a od lat związana z Dyneburgiem, prezentuje obrazy inspirowane łotewską przyrodą – codziennymi krajobrazami i kwiatami, które dzięki barwom i nastrojowi nabierają poetyckiej głębi. Wernisaż zgromadził licznych gości, a towarzyszył mu występ zespołu dziecięcego „Kukułeczka”. Wystawę można oglądać do 3 listopada, a wstęp jest bezpłatny.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024