geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Kultura

Zdjęcie: Pixabay

Uderzenie władz obwodu królewieckiego w litewską kulturę

Dodał: Andrzej Widera

09-01-2025 14:31


W miejscowości Tołminikiejmy pod Stołupianami (Czystyje Prudy k. Niestierowa) zmieniono nazwę muzeum, noszącego dotąd imię Kristijonasa Donelaitisa. Odpowiednia decyzja została podjęta w grudniu 2024 roku - poinformowali przedstawiciele Królewieckiego Obwodowego Muzeum Historyczno-Artystycznego, którego filią jest placówka. Jest to kolejne rosyjskie uderzenie propagandowe w Litwę, co spotkało się już z odpowiedzią przedstawicieli rządu. Według strony litewskiej celem tej zmiany ma być jak największe ograniczenie obecności litewskiego dziedzictwa w tym regionie.

Kristijonas Donelaitis był XVIII-wiecznym litewskim duchownym ewangelickim, pionierem litewskiej literatury pięknej. Jego najważniejszym dziełem jest poemat „Metai” (Pory roku), napisana w latach 1760-1775. Muzeum zostało przemianowane w grudniu 2024 roku na zalecenie Ministerstwa Kultury i Turystyki Obwodu Królewieckiego. Nowa oficjalna nazwa to „Muzeum literackie”. „Imię litewskiego poety jest zachowane zarówno w ekspozycjach, jak i w oprowadzaniach. Wciąż opowiadamy o nim. Staramy się jedynie rozwijać muzeum. To leży w naszym interesie. Ponadto nazwa obiektu dziedzictwa kulturowego o regionalnym znaczeniu, w którym mieści się muzeum, pozostała niezmieniona - „Kompleks pamięci związany z życiem i działalnością klasyka litewskiej literatury Kristijonasa Donelaitisa” - dodano w muzeum.

Warto dodać, że muzeum mieści się w budynku luterańskiej świątyni oraz domu pastora, w którym mieszkał, pracował i tworzył poeta. Głosił kazania w języku litewskim i używał w swoich wystąpieniach fragmentów swoich utworów.

Tymczasem litewski minister kultury Šarūnas Birutis uważa decyzję władz obwodu królewieckiego o zmianie nazwy muzeum upamiętniającego Kristijonasa Donelaitisa za kolejną rosyjską metodę walki z litewską kulturą. Według niego odpowiednie instytucje obecnie rozważają, jakie działania odwetowe można podjąć w tej sprawie. „Doskonale rozumiemy, że Rosja bezwzględnie i bez żadnych ceregieli stosuje środki walki z naszą kulturą. Zaczęło się to w 2022 roku, a kontynuowane jest nadal, i na razie nie mamy narzędzi, by to powstrzymać. Każdą naszą reakcję traktują złośliwie, a im mocniej reagujemy, tym bardziej się cieszą” – powiedział Birutis.

Minister kultury zapewnia, że obecnie toczy się dyskusja na temat dalszych kroków, które Litwa mogłaby podjąć. „Na razie przyglądamy się sytuacji z narodowym muzeum, z litewskim konsulatem w Królewcu, z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie, jakie skuteczne działania będziemy mogli podjąć” – dodał. Choć według doniesień telewizyjnych, grób poety znajdujący się w kościele-muzeum nie będzie ruszany, w przyszłości zmniejszy się liczba ekspozycji poświęconych Małej Litwie i samemu poecie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024