Zdjęcie: Wikipedia
27-06-2025 14:29
Ukraina przyspiesza rozwój sektora obronnego, wchodząc w nową fazę międzynarodowej współpracy zbrojeniowej. Program „Defence City”, którego celem jest budowa wspólnych zakładów produkcji uzbrojenia z partnerami krajów formatu Ramstein, ma ruszyć już do września. Minister obrony Rustem Umierow potwierdził, że w planach znajduje się ponad 20 inicjatyw lokalizacji produkcji w samej Ukrainie i kilkanaście poza jej granicami – m.in. w Danii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Jeden z zakładów w Danii ma rozpocząć działalność już w najbliższych miesiącach.
Równolegle Ukraina prowadzi projekty z niemieckimi firmami w zakresie transporterów opancerzonych, artylerii i amunicji, a z USA – w dziedzinie dronów bojowych. Co istotne, państwa partnerskie rozważają zatrudnianie ukraińskich specjalistów w nowych zakładach zbrojeniowych za granicą. Jednocześnie, jak zaznacza Umierow, „nasz strategiczny interes to fizyczne bezpieczeństwo tych przedsiębiorstw – dlatego koncentrujemy je w regionach, które możemy skutecznie chronić systemami obrony powietrznej”.
Rozbudowie sektora obronnego towarzyszy dynamiczny rozwój technologii dronów. Tylko w tym roku Ukraina planuje dostarczyć na front ponad 4 miliony bezzałogowców. Dotychczas już 1,5 miliona z nich trafiło do jednostek bojowych. Drony odgrywają kluczową rolę w systematycznych operacjach uderzeniowych na głębokim zapleczu rosyjskim – jak zaznaczył minister, „zostało podjęte decyzję o zwiększeniu ich intensywności kilkukrotnie”. Nowe kontrakty obejmują dziesiątki tysięcy dronów dalekiego zasięgu, a operacje realizowane są codziennie zgodnie z zatwierdzonymi planami.
Jednocześnie Ukraina intensyfikuje działania w zakresie obrony przed wrogimi bezzałogowcami, szczególnie irańskimi „Szahedami”. Jak mówi Umierow, „przez lata nieustannie rozwijaliśmy skuteczne rozwiązania przeciwdronowe – dziś mamy dziesiątki technologii sprawdzonych w realnym boju”. Mimo że tradycyjne metody, takie jak mobilne grupy ogniowe, tracą skuteczność, nowe „drony myśliwskie” i inne systemy (utrzymywane w tajemnicy) skutecznie adaptują się do zmieniających się taktyk wroga.
Ukraina wdrożyła do służby w armii nowy bezzałogowy kompleks lądowy Protector, opracowany na podstawie doświadczeń bojowych. Ten pojazd o zasięgu 400 km i ładowności do 700 kg może być wykorzystywany do transportu amunicji, ewakuacji rannych oraz jako platforma dla systemów walki elektronicznej i uzbrojenia. Jak zauważył wiceminister obrony, Valerij Czurkin, „to zupełnie nowa gałąź rozwoju – pełnowymiarowy bezzałogowy pojazd bojowy, który pozwala wykonywać niebezpieczne misje bez ryzyka dla żołnierzy”.
Na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy pojawiły się także nowe drony: FPV-kompleks „Switłowod” oparty na światłowodzie oraz heksakopter „Wołyniaka”, przeznaczony do eliminowania silnie opancerzonych celów. Z kolei dron krążący MV-25 OSKAR, opracowany przez francusko-ukraińskie konsorcjum, jest już masowo wykorzystywany w działaniach frontowych.
Wszystkie te inicjatywy wpisują się w dążenie Ukrainy do zwiększenia potencjału obronnego, który – jak podkreśla prezydent Wołodymyr Zełenski – przekracza obecnie 35 miliardów dolarów. Mimo to, blisko 40% możliwości przemysłowych nie ma jeszcze zapewnionego finansowania. W odpowiedzi, Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt zmian budżetowych, zakładających znaczące zwiększenie nakładów na obronność. W parlamencie znajduje się również pakiet ustaw mających wprowadzić specjalne zasady prawne dla producentów broni – wypracowany wspólnie z Ministerstwem Obrony.