geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Duma upraszcza wywóz towarów z Królewca

Dodał: Andrzej Widera

15-05-2025 11:31


Rosyjska Duma Państwowa jednogłośnie zatwierdziła w pierwszym czytaniu nowelizację ustawy federalnej dotyczącej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Obwodzie Królewieckim. Projekt, przedstawiony przez senatora Aleksandra Szendieruka-Żidkowa, ma na celu uproszczenie procedur celnych dla firm wywożących towary z regionu. Jak podkreślił senator, zmiany „optymalizują administrowanie celnym wywozem towarów” i są odpowiedzią na coraz większe ograniczenia logistyczne wynikające z zagranicznych sankcji, które podnoszą koszty i utrudniają dostęp do rynków dla królewieckich przedsiębiorstw.

To co istotne to fakt, że zmniejszenie procedur celnych ma przełożyć się na szybszy transport z eksklawy, co w świetle działających sankcji ma kluczowe znaczenie dla eksklawy. Obecnie, aby legalnie wywieźć towar z obszaru strefy, eksporter musi udowodnić jego pochodzenie z Unii Euroazjatyckiej (EAEU), w przeciwnym razie obciąża go obowiązek uiszczenia opłat celnych jak przy imporcie. Dodatkowo, obowiązujące prawo zobowiązuje służby celne do każdorazowego sprawdzenia zgodności towaru z dokumentacją, zwłaszcza gdy transport odbywa się drogą morską lub lotniczą. Nowelizacja ma tę zasadę złagodzić.

Zamiast rutynowego i pełnego nadzoru, projekt wprowadza selektywną kontrolę opartą na tzw. systemie zarządzania ryzykiem – mechanizmie już stosowanym przy imporcie towarów do Rosji. „Obowiązujące regulacje wymagają w 100% przypadków sprawdzania zgodności towarów z dokumentami. Proponujemy zastąpienie tego obowiązku kontrolą wybiórczą, kierując się analizą ryzyka”, tłumaczył Szendieruk-Żidkow.

Co ciekawe, pomimo jednogłośnego poparcia w Dumie, projekt wzbudził obawy wśród lokalnych przedsiębiorców. Królewiecka Izba Przemysłowo-Handlowa ostrzegała, że wprowadzenie systemu zarządzania ryzykiem w miejsce pierwotnie proponowanego katalogu 16 kryteriów kontroli może przynieść nieprzewidywalne konsekwencje i dodatkowo skomplikować procedury wywozowe. Jak komentował prezes KIPH Feliks Łapin: „To, co zostało dziś przyjęte, to zupełnie coś innego niż to, co pierwotnie omawiano z senatorem. Co zaskakujące – to dwa całkowicie odmienne podejścia”. Jak widać, z tej wypowiedzi, przedsiębiorcy obawiają się, że jedne procedury zastąpione zostaną innymi, de facto nie zmieniającymi niczego - a to w rosyjskiej rzeczywistości nie powinno dziwić.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024