geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Komunikat po szwajcarskim szczycie pokojowym

Dodał: Andrzej Widera

17-06-2024 08:05


Wczoraj opublikowano tekst wspólnego komunikatu w sprawie podstaw osiągnięcia pokoju na Ukrainie, na zakończenie szczytu w szwajcarskim Bürgenstock. Według biura prasowego rządu szwajcarskiego, dokument został zatwierdzony przez 80 państw i 4 organizacje. Komunikat końcowy zawiera ważne dla Ukrainy odniesienia do jej integralności terytorialnej jako głównej zasady każdego traktatu pokojowego, ale nie wspomina o kilku kluczowych warunkach „formuły Zełenskiego” (planu pokojowego Ukrainy).

"W sposób szczególny potwierdzamy nasze zobowiązanie do powstrzymania się od gróźb lub użycia siły przeciwko integralności terytorialnej lub niezależności politycznej jakiegokolwiek państwa, zasad suwerenności, niezależności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy, w ramach ich międzynarodowo uznanych granic, w tym wód terytorialnych, oraz rozstrzygania sporów środkami pokojowymi jako zasad prawa międzynarodowego" - czytamy w dokumencie.

Sygnatariusze doszli do wspólnej wizji w następujących aspektach: Ukraińskie elektrownie i instalacje jądrowe, w tym Elektrownia Jądrowa Zaporoże, muszą działać bezpiecznie i niezawodnie pod pełną suwerenną kontrolą Ukrainy, zgodnie z zasadami MAEA i pod jej nadzorem. Jakakolwiek groźba lub użycie broni nuklearnej w kontekście trwającej wojny z Ukrainą jest niedopuszczalne. Globalne bezpieczeństwo żywnościowe zależy od nieprzerwanej produkcji i dostaw produktów spożywczych. Pod tym względemBezpłatna, pełna i bezpieczna żegluga komercyjna, a także dostęp do portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim mają kluczowe znaczenie. Ataki na statki handlowe w portach i na ich trasach, a także na porty cywilne i cywilną infrastrukturę portową są niedopuszczalne. Bezpieczeństwo żywnościowe nigdy nie powinno stać się bronią. Ukraińskie produkty rolne muszą być dostarczane bezpiecznie i bez przeszkód do zainteresowanych krajów trzecich. Wszyscy jeńcy wojenni muszą zostać uwolnieni w drodze pełnej wymiany. Wszystkie deportowane i nielegalnie przesiedlone ukraińskie dzieci oraz wszyscy inni ukraińscy cywile, którzy zostali nielegalnie zatrzymani, muszą zostać zwróceni Ukrainie.

"Wierzymy, że osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami. Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć w przyszłości konkretne kroki w wyżej wymienionych obszarach, angażując przedstawicieli wszystkich stron. Karta Narodów Zjednoczonych, w tym zasady poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności wszystkich państw, może i będzie służyć jako podstawa do osiągnięcia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie" - stwierdzili uczestnicy szczytu.

Wśród sygnatariuszy są USA, Wielka Brytania, państwa UE, w tym Francja, Niemcy i Węgry oraz Polska, a także niektóre państwa Afryki, Azji oraz Oceamii i Ameryki Płd. Wśród tych, którzy nie podpisali komunikatu są Arabia Saudyjska, Tajlandia, Indie, Meksyk, RPA, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024