geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotwa: bezrobocie, migracja i brak rąk do pracy w rolnictwie

Dodał: Andrzej Widera

23-05-2025 10:19


Chociaż bezrobocie na Łotwie wzrosło do 7,4%, to w krajowym rolnictwie brakuje rąk do pracy. Pomimo 461 zgłoszonych w końcu kwietnia wakatów w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, to w terenie sytuacja jest gorsza. Gospodarstwa rolne starają się modernizować – wykorzystują technologie i roboty udojowe – jednak nie zastąpią one pracy ludzkich rąk przy zbiorach owoców miękkich. „Trudno znaleźć pracowników odpowiedzialnych i wysokiej jakości pracy. Musimy więc inwestować w nowoczesne technologie, ale to wymaga ogromnych nakładów” - mówi jeden z zarządców gospodarstw rolnych. W jego gospodarstwie pracują także obcokrajowcy ze Sri Lanki.

Z kolei Zane Silgale z firmy, zajmującej się uprawą truskawek, opisuje zmiany wśród zagranicznych pracowników sezonowych: „Czasy, gdy przyjeżdżali do nas Ukraińcy, minęły co najmniej pięć, sześć lat temu. Mieliśmy też Uzbeków, ale i oni już nie wracają”. Dziś zatrudnia 15–20 osób z Indii, ale coraz trudniej jest ich sprowadzać gdyż przepisy stały się bardziej biurokratyczne. „Musimy szukać ludzi już w listopadzie, ale decyzje zapadają dopiero wiosną. Pracownicy lokalni wtedy już mają inne zajęcia” – dodaje.

Māra Rudzāte z Łotewskiego Związku Sadowników zwraca uwagę na koszty i ryzyko związane z procedurami: „Za każdego pracownika musimy zapłacić 112 euro, nie mając pewności, czy dostanie wizę. Nikt nam tych pieniędzy nie zwróci, nawet jeśli pracownik nie przyjedzie”. Wymóg płacenia gościom zarobkowym średniego wynagrodzenia – wynoszącego do 1 kwietnia 2025 roku 1368 euro miesięcznie – przy jednoczesnej możliwości wypłacania najniższej krajowej lokalnym pracownikom, również wzbudza kontrowersje.

W 2024 roku wydano jedynie 256 pozwoleń na pobyt dla zagranicznych pracowników rolnych, głównie z Uzbekistanu, Indii i Ukrainy. To niewiele, zważywszy na potrzeby sektora. W tym samym czasie, według danych Centralnego Urzędu Statystycznego, bezrobocie w Łotwie wzrosło w I kwartale 2025 roku do 7,4%. Choć w skali roku to tylko 0,2 punktu procentowego więcej, liczba osób długotrwale bezrobotnych (ponad 12 miesięcy) sięgnęła 23,2 tysiąca. Ponad jedna trzecia bezrobotnych nie ma pracy od pięciu miesięcy lub krócej, a ponad 12 tysięcy osób pozostaje bez zatrudnienia od pół roku do roku.

Zaskakująco, mimo narastającej potrzeby pracy fizycznej w rolnictwie, ponad 436 tysięcy Łotyszy w wieku 15–74 lat pozostaje biernych zawodowo. Problem nie tkwi tylko w braku ludzi, ale w niedopasowaniu systemowym, które sprawia, że owoce gniją na polach, a bezrobotni pozostają bez zajęcia - wynika z wniosków.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024