geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Młodzi Mołdawianie o integracji europejskiej

Dodał: Andrzej Widera

29-04-2025 10:51


Młodzi Mołdawianie, choć w większości opowiadają się za integracją swojego kraju z Unią Europejską, nie są tak jednoznacznie proeuropejscy jak ich rówieśnicy z Ukrainy czy Gruzji. Aż 71% osób w wieku od 18 do 29 lat deklaruje poparcie dla przystąpienia Mołdawii do UE, jednak dane z referendum konstytucyjnego z 20 października 2024 roku i wyniki badań sugerują obecność wśród młodzieży postaw wahających się, a nawet obojętnych wobec tego procesu. Ekspertka Tatiana Cojuhari podkreśla, że młodzi powinni być siłą napędową demokratyzacji kraju, lecz obecnie ich rola jest osłabiona przez brak zaangażowania, słabą edukację obywatelską i głęboko zakorzenione podziały społeczne.

Mimo że młodzi ludzie często utożsamiani są globalnie z otwartością, innowacyjnością i poparciem dla wartości demokratycznych, w Mołdawii rzeczywistość jest bardziej złożona. Cojuhari zauważa, że młode pokolenie lepiej niż starsze rozumie znaczenie bezpieczeństwa i stabilności dla rozwoju państwa, co przekłada się na większe (o 10–15%) poparcie dla zacieśniania relacji z NATO. Jednak tylko 36% jest gotowych aktywnie wspierać integrację z Sojuszem, mimo że Rosja od ponad 30 lat narusza mołdawską neutralność, utrzymując nielegalne siły w Naddniestrzu.

Sprzeczności w poglądach młodych Mołdawian ujawniają się także w postrzeganiu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Choć połowa uznaje ją za „niesprowokowaną rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie”, aż 20% opisuje ją jako konflikt między Rosją a Zachodem, 11% uważa za „uzasadnioną operację specjalną”, a kolejne 16% przyznaje, że nie ma zdania lub nie interesuje się tym tematem. To pokazuje, że młodzi nie w pełni rozumieją kontekst międzynarodowy, a ich świadomość geopolityczna pozostaje fragmentaryczna. W porównaniu – w Gruzji 84% młodych widzi Rosję jako zagrożenie dla niepodległości, a w Ukrainie podobne odczucia dominują nawet silniej.

Zaniepokojenie budzi też fakt, że ponad jedna czwarta młodych Mołdawian darzy zaufaniem Władimira Putina, a podobna liczba ma pozytywny stosunek do Alaksandra Łukaszenki. Jednocześnie badania wykazują, że im wyższy poziom wykształcenia, tym mniejsze poparcie dla przywódców autorytarnych. Z drugiej strony, wielu młodych nadal uważa Unię Europejską za model rozwoju – dostrzegają w niej szansę na poprawę jakości życia, walkę z korupcją i lepsze perspektywy ekonomiczne. „Większość młodych Mołdawian marzy o demokratycznym, niezależnym i dostatnim kraju” – zauważa Cojuhari.

Trudno jednak oczekiwać od młodzieży aktywnego udziału w transformacji kraju, skoro w mołdawskich rodzinach unika się rozmów o polityce. W badaniach z 2024 roku jedynie 20% młodych przyznało, że dyskutuje kwestie polityczne z bliskimi, a tylko 14% wiedziało, w jaki sposób sformułowane będzie pytanie referendalne. Taki deficyt dialogu międzypokoleniowego prowadzi do obojętności i braku zaangażowania obywatelskiego.

 


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024