geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

Mołdawia na oddzielnej ścieżce integracji z UE, niż Ukraina

Dodał: Andrzej Widera

27-06-2025 10:00


Potwierdziły się wcześniejsze pogłoski o osobnych ścieżkach integracyjnych Mołdawii i Ukrainy. Przywódcy Unii Europejskiej jednomyślnie uznali gotowość Mołdawii do rozpoczęcia pierwszego etapu negocjacji akcesyjnych, dotyczącego wartości fundamentalnych. To wyraźny sygnał wsparcia dla europejskich aspiracji Kiszyniowa. Proces przystąpienia ma charakter oparty na osiągnięciach i postępuje wraz z realizacją określonych warunków. Jak podkreśliła wicepremier ds. integracji europejskiej Cristina Gerasimov, „jest to bezprecedensowe uznanie naszych wysiłków i znaczący sygnał, że Mołdawia cieszy się pełnym poparciem wszystkich 27 państw członkowskich UE”.

Rada Europejska ponowiła swoje silne poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i odporności Mołdawii, zapowiadając dalszą współpracę w celu przeciwdziałania rosyjskim próbom destabilizacji, w tym atakom hybrydowym wymierzonym w instytucje demokratyczne. UE zadeklarowała również wsparcie dla rozwoju gospodarczego Mołdawii i zapowiedziała zacieśnienie współpracy z jej władzami.

Ważnym krokiem na drodze integracji ma być pierwszy szczyt Mołdawia–UE, zaplanowany na 4 lipca 2025 roku w Kiszyniowie. Rada Europejska z uznaniem odniosła się do tempa reform wdrażanych przez władze w Kiszyniowie i zachęciła do ich dalszego przyspieszania. Prezydent Maia Sandu wyraziła wdzięczność za wsparcie UE, pisząc, że Mołdawia pozostaje zdeterminowana, by zbudować europejską przyszłość dla swoich obywateli.

Proces akcesji Mołdawii jest ściśle powiązany z Ukrainą – oba kraje muszą rozpocząć negocjacje jednocześnie, mimo że późniejsze etapy będą przebiegać oddzielnie. Trwające weto Węgier wobec Ukrainy, wynikające z żądań dotyczących praw mniejszości węgierskiej, opóźnia otwarcie pierwszego klastra także dla Mołdawii. UE wywiera presję na Budapeszt, by nie blokował dalszego postępu obu krajów.

Mołdawia i Ukraina złożyły wnioski o członkostwo w UE niedługo po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, a już w czerwcu tego samego roku uzyskały status krajów kandydujących. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Kaja Kallas oceniła, że pełne członkostwo Mołdawii do 2030 roku jest realne, jeśli reformy zostaną przyspieszone. Z kolei prezydent Sandu zadeklarowała, że zakończenie negocjacji może nastąpić nawet przed końcem 2027 roku.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024