geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Rośnie wykorzystanie mechanizmu różnic bankowych Rosji i Białorusi

Dodał: Andrzej Widera

27-02-2025 11:51


Jak podał think-tank ekonomiczny BEROC, w związku z odmienną polityką monetarną Rosji i Białorusi rośnie popularność mechanizmu zarobku na różnicy w stopach procentowych między bankami obu krajów. Firmy wykorzystują tę sytuację, zaciągając kredyty w białoruskich bankach przy oprocentowaniu sięgającym maksymalnie 17% i lokując środki na depozytach w rosyjskich bankach, gdzie oprocentowanie wynosi około 21%. Dzięki temu uzyskują roczny zysk na poziomie 4–5%.

Z możliwości tych korzystają głównie przedsiębiorstwa posiadające swoje przedstawicielstwa w Rosji, które w ten sposób finansują swoją działalność. Niektóre firmy dodatkowo opóźniają transfer walutowych wpływów do Białorusi, aby dłużej korzystać z korzystniejszych warunków finansowych w Rosji. Istnieje także możliwość, że rosyjskie przedsiębiorstwa same starają się uzyskać tańsze finansowanie w Białorusi, co zwiększa konkurencję o dostępne środki na białoruskim rynku kredytowym. BEROC wskazuje jednak, że nie jest to jeszcze powszechna praktyka, choć może ona stanowić wyzwanie dla białoruskiego systemu bankowego. W praktyce białoruskie banki zaczynają pełnić funkcję źródła finansowania rosyjskiej gospodarki, co osłabia pozycję lokalnych przedsiębiorstw. Dla białoruskiego rynku oznacza to większe trudności w dostępie do kredytów oraz wzrost kosztów finansowania dla krajowych firm, które nie mogą konkurować z rosyjskimi podmiotami o te same zasoby kapitałowe.

Z tej perspektywy można dodać, że Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju prognozuje wzrost białoruskiego PKB na poziomie 2,5% w latach 2025–2026. W 2024 roku gospodarka wzrosła o 4%, na co wpłynęła rozwijająca się produkcja przemysłowa, sektor budowlany i handel, wspierane polityką zastępowania importu i silniejszymi powiązaniami z rosyjską gospodarką. Eksport towarów wzrósł jednak jedynie o 1,2% w związku z sankcjami i utrudnionymi szlakami handlowymi, podczas gdy import zwiększył się o 6,1%, co przełożyło się na wzrost deficytu handlowego. Inflacja spadła do 5,2% dzięki utrzymującej się kontroli cen. Przewidywane spowolnienie gospodarki rosyjskiej odbija się na niższym prognozowanym wzroście PKB Białorusi, z dodatkowymi ryzykami jego dalszego osłabienia.

Prognozy EBOiR pozostają bez zmian w stosunku do wcześniejszych raportów – oczekiwany wzrost gospodarki rosyjskiej wynosi 1,5%, podczas gdy rynki Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej mają rozwijać się w tempie 3,2% w 2025 roku i 3,4% w 2026 roku. Przewidywania dla poszczególnych krajów wskazują na 2,8% na Litwie, 2% na Łotwie, 3,4% w Polsce i 3,5% w Ukrainie. Jednocześnie scenariusz zakładający wzrost ceł USA na import o 10 punktów procentowych może obniżyć PKB krajów objętych działalnością EBOiR o 0,1–0,2% w krótkim okresie. Szczególnie narażone na skutki tej decyzji są Węgry i Litwa.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024