geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ukraina: podpisano umowę z USA dotyczącą surowców naturalnych [AKTUALIZACJA]

Dodał: Andrzej Widera

18-04-2025 09:15


Ukraina i Stany Zjednoczone oficjalnie zacieśniają swoje relacje gospodarcze, podpisując memorandum dotyczące przyszłej umowy o współpracy w zakresie surowców mineralnych. Dokument ten stanowi wyraźny sygnał woli obu stron, by doprowadzić do finalizacji i podpisania kompleksowego porozumienia, które – jak podkreślają przedstawiciele władz – ma przynieść realne korzyści obu narodom. „Zrobiliśmy dziś krok w stronę wspólnej umowy o partnerstwie gospodarczym ze Stanami Zjednoczonymi” – podkreśliła Julia Swirydenko, wicepremier i minister gospodarki Ukrainy, dodając, że umowa ta otworzy możliwości dla znaczących inwestycji, modernizacji infrastruktury i obustronnie korzystnej współpracy.

Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że negocjacje z USA posuwają się naprzód, nazywając je „dobrze rokującymi”, a prace nad prawnymi aspektami umowy są już na finiszu. Chociaż szczegóły nie zostały ujawnione, wcześniejsze wersje dokumentu przewidywały równy podział przychodów z wydobycia surowców i wspólne zarządzanie funduszem.

Swirydenko zapowiedziała również utworzenie specjalnego Funduszu Inwestycji w Odbudowę Ukrainy, który ma przyciągnąć kapitał niezbędny do odbudowy kraju, wsparcia biznesu i tworzenia nowych możliwości gospodarczych. „Mamy nadzieję, że Fundusz stanie się skutecznym narzędziem modernizacji i rozwoju” – powiedziała, podkreślając, że wspólne wysiłki Ukrainy i USA to potwierdzenie „pragnienia Narodu Amerykańskiego inwestowania wraz z Narodem Ukraińskim w wolną, suwerenną i bezpieczną Ukrainę”.

Choć porozumienie nie zawiera wyraźnych zapisów dotyczących bezpieczeństwa, przedstawiciele administracji Donalda Trumpa zaznaczają, że wzmocnienie interesów gospodarczych USA w Ukrainie może działać odstraszająco wobec ewentualnych działań Rosji po potencjalnym zawieszeniu broni. Przed finalnym podpisaniem dokument będzie jeszcze musiał zostać ratyfikowany przez ukraiński parlament – Radę Najwyższą.

Aktualizacja, godz. 12:30

Jak podały media ukraińskie, dokument ma charakter ramowy i organizacyjny; określa specyfikę procesu przygotowania tekstu umowy, nie przewiduje więc zobowiązań stron w zakresie kopalin lub innej działalności gospodarczej. W memorandum zaznaczono, że premier Ukrainy Denys Szmyhal ma odwiedzić Waszyngton w przyszłym tygodniu (21 kwietnia) i spotkać się z sekretarzem Scottem Bessentem, aby „udzielić wsparcia na najwyższym szczeblu w celu zakończenia technicznych dyskusji na temat warunków umowy”. W memorandum przewidziano również, że zespoły negocjacyjne USA i Ukrainy muszą przedstawić raport z postępów w realizacji Porozumienia do 26 kwietnia . Rozmowy muszą zostać zakończone do tego terminu, aby można było podpisać Umowę możliwie jak najszybciej. W ostatnim paragrafie opublikowanego porozumienia stwierdzono, że strony potwierdzają zamiar jak najszybszego zakończenia przygotowywania niezbędnych dokumentów w celu oficjalnego zawarcia umowy. Z punktu widzenia ekonomicznego istotne jest, aby strona amerykańska uznała zaciągnięte wcześniej przez Kijów zobowiązania finansowe wobec innych wierzycieli. Pozycja ta uwzględnia na przykład istniejące zadłużenie Ukrainy wobec MFW, krajów UE, Kanady, Banku Światowego i innych instytucji finansowych.

W Memorandum wskazano, że strona amerykańska pragnie wspólnie ze stroną ukraińską inwestować w „wolną, suwerenną i bezpieczną Ukrainę oraz dążyć do trwałego pokoju i silnego partnerstwa”. Strony zamierzają utworzyć Fundusz Odbudowy jako część partnerstwa gospodarczego między oboma krajami. W memorandum nie sprecyzowano, jaka będzie wysokość pomocy udzielonej Ukrainie przez Stany Zjednoczone na okres od 2022 r. W tekscie  nie ma również żadnej wzmianki o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy. W dokumencie stwierdzono jedynie, że „Stany Zjednoczone i Ukraina pragną trwałego pokoju na Ukrainie i silnego partnerstwa między ich narodami i rządami”. Nie jest też jasne, czy zastrzeżenia strony ukraińskiej dotyczące ograniczeń inwestycji na Ukrainie przez UE zostaną zniesione. Wcześniej warunki współpracy oferowane w Waszyngtonie przewidywały preferencje dla amerykańskich inwestorów. Na Ukrainie i w UE uznano to za niezgodne z prawem UE i nie do przyjęcia dla Kijowa.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024