geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Wokół dymisji ministra obrony Litwy

Dodał: Andrzej Widera

18-03-2024 09:53


Premier Litwy Ingrida Šimonytė przedstawiła prezydentowi Gitanasowi Nausėdasowi powody, dla których zwróciła się do Ministra Obrony Narodowej Arvydasa Anušauskasa o jego dymisję. Szefowa rządu stwierdziła, że ​​brakuje jej aktywności ministra w kwestii poparcia dla planowanej reformy poboru.

Nie jest jeszcze jasne, kto zostanie kolejnym ministrem, ale premier Šimonytė stwierdziła, że ​​według niej najbardziej logiczne jest, aby to stanowisko objął przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Seimasu (NSGK) Laurynas Kasčiūnas. Jednak konkretnej kandydatury w trakie wizyty u prezydenta nie zgłoszono.

Spotkanie premiera z prezydentem nie trwało długo. Po spotkaniu premier Šimonytė powiedziała, że poinformowała głowę państwa o otrzymanym w piątek przez A. Anušauskasa oświadczeniu o rezygnacji. Premier powiedziała, że przez ostatnie trzy lata głównym zadaniem Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) było radzenie sobie "z tym, z czym nie wszyscy radzą sobie z godnością" - podwojeniem budżetu. "I to też nie jest łatwe. Myślę, że ministerstwo zrobiło to w dość przejrzysty sposób. Zarówno minister, jak i zespół ministra, za co jestem wdzięczna, zrobili to wystarczająco przejrzyście i, powiedziałabym, z wystarczającą jakością". Dodała, że teraz jest kolejny etap, w którym finanse dla MON "nie będą już spadać z nieba", a obecnie trwa dyskusja o tym, jak sfinansować wszystkie rosnące potrzeby obrony narodowej.

"Druga rzecz to reforma poboru, która jest rozpatrytw parlamencie i która jest, jedną z najważniejszych ustaw na tę sesję, a aktywność ministerstwa w mobilizowaniu poparcia dla tego rozwiązania jest kluczowa. Powiem, że brakuje mi tutaj aktywności ministra w tej sprawie" - powiedziała Šimonytė. Powiedziała, że logiczne byłoby, gdyby doszło do przetasowań, o których wspomniał Anušauskas, i Laurynas Kasčiūnas został nowym ministrem, a Anušauskas przejął od niego przewodnictwo Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Sejmie.

Zapytana o wypowiedzi Anušauskasa o możliwym braku przejrzystości w zamówieniach obronnych, Šimonytė powiedziała, że takie wypowiedzi ministra zaskoczyły ją i zaniepokoiły. "Minister słusznie powiedział, że zawsze wspierałam program antykorupcyjny i wspierałam ten program we wszystkich ministerstwach, nie tylko w Ministerstwie Obrony".

"Gdyby przeprowadzono jakieś konsultacje polityczne na szerszą skalę, z udziałem środowiska politycznego, zaskoczenie byłoby mniejsze. W tym przypadku było jak było" - powiedział ustępujący minister obrony narodowej Arvydas Anušauskas, który już wcześniej powiedział, że był zaskoczony propozycją dymisji. "Myślę, że głównym oczekiwaniem jest to, że powinna być inna osoba, która będzie w stanie zapewnić finansowanie i prowadzenie negocjacji w sprawie obrony narodowej. (...) Kiedy zaproponowano mi rezygnację, zrobiłem to i mogę tylko potwierdzić, że jest to decyzja polityczna" - powiedział Anušauskas.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021