Zdjęcie: Pixabay
29-04-2025 12:40
Od 1 maja na Litwie wchodzą w życie ważne zmiany - przy płaceniu gotówką za towary obowiązywać będzie nowa procedura zaokrąglania kwot. Oznacza to, że w przypadku płatności gotówką, ostateczna kwota zostanie zaokrąglona do najbliższych 5 eurocentów, co pozwoli ograniczyć użycie drobnych monet. Mimo że od 1 maja przy płatnościach gotówką będzie stosowane zaokrąglanie końcowej kwoty, monety 1 i 2 eurocentowe pozostaną i nadal będą używane w obiegu.
Według Banku Litwy monety 1 i 2 centy stanowią aż 59 proc. wszystkich monet w obiegu na Litwie. Większości z nich używa się tylko raz, a aż dwie trzecie wyemitowanych monet nigdy nie wraca do obiegu - lądują w skarbonkach, kieszeniach, szufladach lub zostają zgubione. W rezultacie każdego roku w ten sposób traci się około trzystu tysięcy euro euro. „Oznacza to, że końcowa kwota będzie zaokrąglana w dół lub w górę – w zależności od tego, czy ostatnia cyfra kwoty jest bliższa 0, 5 czy 10. Na przykład, jeśli suma cen towarów wyniesie 32,02 euro, od 1 maja ta kwota zostanie zaokrąglona do 32 euro. Jeśli łączna kwota do zapłaty wynosi np. 32,07 euro, trzeba będzie zapłacić 32,05 euro. W taki sam sposób kwota będzie zaokrąglana w górę – jeśli ostatnia cyfra to 8 lub 9 centów, końcowa cena koszyka wyniesie 32,10 euro” – wyjaśnia Antanas Bubnelis, dyrektor ds. korporacyjnych i komunikacji w Lidl Lietuva.
„Wprowadzenie zaokrąglania kwot jest ważnym krokiem w kierunku ułatwienia płatności gotówkowych i ograniczenia używania małych monet, co często powoduje niedogodności zarówno dla kupujących, jak i sprzedawców. Najważniejszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że ceny nie ulegną zmianie – zaokrąglenie zostanie zastosowane tylko do całkowitej kwoty, dlatego decyzja ta nie wpłynie na cenę towarów, ponieważ kwota należna klientowi zostanie zaokrąglona na poziomie paragonu kasowego, a nie na poziomie konkretnego produktu” – zauważa przedstawiciel placówki handlowej.