geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Hanna Liubakova TT

Białoruski Dzień Wolności w Warszawie i Wilnie

Andrzej Widera

26-03-2023 09:00


Swiatłana Cichanouska pogratulowała Białorusinom Dnia Wolności, który obchodzony był wczoraj, 25 marca. W 105. rocznicę ogłoszenia Białoruskiej Republiki Ludowej opozycjonistka nakreśliła szereg zmian w społeczeństwie białoruskim, zaapelowała też o tworzenie i poszerzanie kręgu podobnie myślących.

"Tego dnia świętujemy to kim jesteśmy. Naszymi głosami przemawiają nasi przodkowie, którzy 105 lat temu ogłosili niepodległość BRL. I nasi potomkowie, w imię których bronimy niepodległości Białorusi. To jest nasze święto. I choć nie osiągnęliśmy jeszcze naszego celu, jesteśmy teraz znacznie bliżej niego niż wcześniej."  - mówiła Cichanouska.

Dzień Wolności był obchodzony na całym świecie, m.in. w Warszawie i Wilnie. W Warszawie Białorusini zebrali się z biało-czerwono-białymi flagami, by przemaszerować przez centrum miasta. Co ciekawe, w marszu wzięli udział także przedstawiciele białoruskiego Pułku Kalinouskiego walczącego na Ukrainie. Po marszu odbył się wiec i koncert. Na wiecu przemawiali Zianon Paźniak, zastępca szefa Wspólnego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszko, przewodniczący Rady Koordynacyjnej Andriej Jegorow, przedstawiciel Wspólnego Gabinetu Przejściowego ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego Walery Sachaszczyk oraz przedstawiciel Gabinetu Przejściowego ds. przywrócenia prawa i porządku Aleksander Azarow. Pózniej wystąpiły zespoły artystyczne.

Natomiast w Wilnie, uroczystości odbyły się ceremonią podniesienia flagi pod Sejmem. Następnie wyruszono na groby Antona i Iwana Łuckiewiczów - inicjatorów białoruskiego ruchu narodowego. Anton był inicjatorem powstania  w marcu 1918 roku Białoruskiej Republiki Ludowej, w której został premierem i ministrem spraw zagranicznych. Jego brat Iwan, był z kolei działaczem narodowym i publicystą. Na wileńskim cmentarzu na Rossie istnieje symboliczny ich grób. Następnie zabrani przeszli na plac Łukiski - miejsce śmierci m.in. Konstantego Kalinouskiego i Zygmunta Sierakowskiego w 1863 roku. Następnie wieczorem odbył się koncert. Natomiast w Kownie na cmentarzu Pietraszuńskim, odsłonięto  pomnik białoruskiego architekta i działacza społecznego Klaudiusza Duż-Duszyńskiego - autora wzoru biało-czerwono-białej flagi Białorusi.

"Zachowując wytrwałość i wolę walki o wolność, udowadniacie, że prawda jest po stronie światła. Naród Białorusi ma prawo do wolnych i uczciwych wyborów. Międzynarodowa społeczność demokratyczna będzie nadal wspierać wyrażanie przez Białorusinów wolnej woli i prawa do samostanowienia oraz będzie dążyć do izolacji i odpowiedzialności reżimu. W tym dniu wolności Białorusi głęboko wierzę, że wola i siła Białorusinów do kontynuowania walki o demokrację nie wygaśnie, a Białoruś znów będzie wolna i niepodległa” – czytamy w oświadczeniu prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z okazji białoruskiego święta.

„Dzisiaj jest Dzień Wolności Białorusi. Estonia mocno wspiera białoruskie społeczeństwo demokratyczne i zamierza nadal wspierać naród białoruski i działać na rzecz demokratycznej, niezależnej i wolnej Białorusi ” – napisał z kolei prezydent Estonii Alar Karis.

Natomiast polski MSZ wyraził solidarność z walczącymi o demokratyczną Białoruś i opublikował film z okazji Dnia Wolności. Zawiera zarówno materiały archiwalne poświęcone proklamacji BRL, jak i zdjęcia i filmy z najnowszej historii Białorusi. „Tysiące ludzi jest w więzieniach. Setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do emigracji. Polska, ojczyzna Solidarności, udziela im azylu. A dziś na Białorusi nie mogą świętować Dnia Wolności. Ale ten czas nadejdzie ” – powiedział Artur Michalski ambasador RP na Białorusi


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021