geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Estońska gospodarka wychodzi z recesji

Dodał: Andrzej Widera

03-03-2025 11:40


Estońska gospodarka wyszła z recesji w czwartym kwartale 2024 roku, notując wzrost PKB o 1,2% rok do roku. Był to koniec trwającego 10 kwartałów spadku, który w skali całego roku 2024 przyniósł recesję w wysokości  0,3%. „Ostatni wzrost PKB miał miejsce w pierwszym kwartale 2022 roku” – podkreślił Robert Müürsepp, z Estońskiego Urzędu Statystycznego. Wartość PKB w ostatnim kwartale roku wyniosła 10,6 miliarda euro, a w całym roku 39,5 miliarda euro. Tymczasem inflacja w Estonii wyniosła w lutym 5,04% w ujęciu rocznym i 1,3% w porównaniu do stycznia, głównie z powodu wyższych cen energii.

Największy wpływ na poprawę sytuacji miał sektor energetyczny, którego wartość dodana wzrosła o 21%. Wzrosty zanotowały także nieruchomości oraz sektor informacyjno-komunikacyjny (po 5,7%), a przemysł wytwórczy odbił się od dna, zwiększając swoją wartość dodaną o 0,5%. Handel również odnotował wzrost o 0,8%. Nie wszędzie jednak panowała poprawa – budownictwo spadło o 12,9%, a transport i usługi administracyjne także odnotowały spadki.

Istotną zmianą było zatrzymanie tendencji spadkowej w sektorze przedsiębiorstw, gdzie wartość dodana utrzymała się na poziomie z końca 2023 roku. Sektor publiczny i organizacje non-profit wciąż rosły – odpowiednio o 2,1% i 3,1%. Na wzrost dochodów podatkowych wpłynęły przede wszystkim VAT i akcyza na paliwa.

Konsumpcja prywatna, podobnie jak PKB, zwiększyła się o 1,2%, przy czym wydatki na usługi finansowe, transport oraz sektor informacyjno-komunikacyjny wzrosły najbardziej. Spadły natomiast wydatki na odzież i obuwie, a także nieznacznie na żywność i mieszkalnictwo. Wydatki sektora publicznego zmniejszyły się o 1,1%, natomiast konsumpcja organizacji non-profit wzrosła o 3,1%.

Inwestycje wciąż pozostawały niestabilne – w drugiej połowie roku spadały, głównie ze względu na wysoką bazę porównawczą z 2023 roku. Inwestycje sektora publicznego skurczyły się o 19,3%, a gospodarstw domowych o 18,1%, przy czym te ostatnie ograniczyły wydatki na nieruchomości o 19,2%, natomiast zwiększyły nakłady na środki transportu o 71,9%.

Handel zagraniczny poprawił się w ostatnim kwartale – eksport wzrósł o 3,2%, a import o 3,5%. Eksport towarów zwiększył się o 4,9%, głównie dzięki produktom drewnianym i metalowym, natomiast import towarów wzrósł o 6,7%, wspierany przez zakup metali i pojazdów. Handel usługami pozostał bardziej stonowany – eksport wzrósł o 0,5%, a import spadł o 3,2%. Na poziomie skorygowanym sezonowo PKB wzrosło w czwartym kwartale o 0,7% w porównaniu do trzeciego kwartału i o 1,1% w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024