Zdjęcie: Pixabay
03-03-2025 11:40
Estońska gospodarka wyszła z recesji w czwartym kwartale 2024 roku, notując wzrost PKB o 1,2% rok do roku. Był to koniec trwającego 10 kwartałów spadku, który w skali całego roku 2024 przyniósł recesję w wysokości 0,3%. „Ostatni wzrost PKB miał miejsce w pierwszym kwartale 2022 roku” – podkreślił Robert Müürsepp, z Estońskiego Urzędu Statystycznego. Wartość PKB w ostatnim kwartale roku wyniosła 10,6 miliarda euro, a w całym roku 39,5 miliarda euro. Tymczasem inflacja w Estonii wyniosła w lutym 5,04% w ujęciu rocznym i 1,3% w porównaniu do stycznia, głównie z powodu wyższych cen energii.
Największy wpływ na poprawę sytuacji miał sektor energetyczny, którego wartość dodana wzrosła o 21%. Wzrosty zanotowały także nieruchomości oraz sektor informacyjno-komunikacyjny (po 5,7%), a przemysł wytwórczy odbił się od dna, zwiększając swoją wartość dodaną o 0,5%. Handel również odnotował wzrost o 0,8%. Nie wszędzie jednak panowała poprawa – budownictwo spadło o 12,9%, a transport i usługi administracyjne także odnotowały spadki.
Istotną zmianą było zatrzymanie tendencji spadkowej w sektorze przedsiębiorstw, gdzie wartość dodana utrzymała się na poziomie z końca 2023 roku. Sektor publiczny i organizacje non-profit wciąż rosły – odpowiednio o 2,1% i 3,1%. Na wzrost dochodów podatkowych wpłynęły przede wszystkim VAT i akcyza na paliwa.
Konsumpcja prywatna, podobnie jak PKB, zwiększyła się o 1,2%, przy czym wydatki na usługi finansowe, transport oraz sektor informacyjno-komunikacyjny wzrosły najbardziej. Spadły natomiast wydatki na odzież i obuwie, a także nieznacznie na żywność i mieszkalnictwo. Wydatki sektora publicznego zmniejszyły się o 1,1%, natomiast konsumpcja organizacji non-profit wzrosła o 3,1%.
Inwestycje wciąż pozostawały niestabilne – w drugiej połowie roku spadały, głównie ze względu na wysoką bazę porównawczą z 2023 roku. Inwestycje sektora publicznego skurczyły się o 19,3%, a gospodarstw domowych o 18,1%, przy czym te ostatnie ograniczyły wydatki na nieruchomości o 19,2%, natomiast zwiększyły nakłady na środki transportu o 71,9%.
Handel zagraniczny poprawił się w ostatnim kwartale – eksport wzrósł o 3,2%, a import o 3,5%. Eksport towarów zwiększył się o 4,9%, głównie dzięki produktom drewnianym i metalowym, natomiast import towarów wzrósł o 6,7%, wspierany przez zakup metali i pojazdów. Handel usługami pozostał bardziej stonowany – eksport wzrósł o 0,5%, a import spadł o 3,2%. Na poziomie skorygowanym sezonowo PKB wzrosło w czwartym kwartale o 0,7% w porównaniu do trzeciego kwartału i o 1,1% w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.