Zdjęcie: Pixabay
14-07-2025 11:12
W pierwszym półroczu 2025 roku na Litwę dostarczono 16,5 terawatogodzin gazu ziemnego, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, mimo że ogólne zużycie tego surowca w kraju spadło o 6%. Według danych operatora systemu przesyłowego „Amber Grid”, w tym czasie litewscy odbiorcy zużyli 8,7 TWh gazu – mniej niż 9,2 TWh odnotowane rok wcześniej. Spadek ten wynika głównie z ograniczenia działalności zakładów chemicznych „Achema”, będących jednym z największych krajowych konsumentów energii.
Zdecydowana większość gazu – 87%, czyli 14,3 TWh – została dostarczona przez terminal LNG w Kłajpedzie, który pozostaje głównym punktem wejścia tego surowca do systemu przesyłowego. Z kolei import z Łotwy odpowiadał za 10% całkowitego wolumenu, co przekłada się na 1,7 TWh. Co istotne, wzrosło również znaczenie litewsko-łotewskiego połączenia przesyłowego – przez tę infrastrukturę przesłano 6 TWh gazu na potrzeby Łotwy, Estonii i Finlandii, czyli ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie roku 2024, kiedy to wielkość przesyłu wynosiła 2,9 TWh.
Zmienną dynamikę odnotowano także w działaniu gazociągu GIPL, łączącego Litwę z Polską. W pierwszym półroczu bieżącego roku przesłano nim do Europy 1,6 TWh gazu – o 53% więcej niż przed rokiem, gdy wolumen ten wynosił 1 TWh. Natomiast w przeciwnym kierunku, czyli z Polski do Litwy, przesył uległ znacznemu ograniczeniu – do 0,4 TWh, co stanowi aż 60% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Rosnącą rolę zaczyna odgrywać także biometan – do litewskiego systemu przesyłowego wprowadzono go łącznie 92 GWh, co oznacza wzrost o 65% w porównaniu z pierwszym półroczem 2024 roku, gdy jego ilość wynosiła 56 GWh.