Zdjęcie: Twitter / X
18-05-2025 12:00
Jutro wyrusza największa w historii Łotwy misja handlowa do Japonii, kierowana przez prezydenta Edgarsa Rinkēvičsa i ministra gospodarki Viktorsa Valainisa. Towarzyszy im 90-osobowa delegacja przedsiębiorców, którzy wezmą udział w wydarzeniach biznesowych w Tokio i Osace oraz w forum gospodarczym podczas łotewskiego dnia narodowego na wystawie EXPO 2025 Osaka.
Wydarzenia potrwają do 23 maja i stanowią kulminację stulecia udziału Łotwy w światowych wystawach EXPO. Jak podkreślił prezydent Rinkēvičs, „to znacząca rocznica i doskonała okazja do zwrócenia uwagi na region bałtycki”, a wspólny pawilon z Litwą stanie się miejscem prezentacji nie tylko kultury i technologii, lecz także nawiązywania partnerstw wspierających innowacje i komercjalizację rozwiązań technologicznych.
W tegorocznych wydarzeniach biznesowych w Japonii zorganizowanych przez Łotewską Agencję Inwestycji i Rozwoju (LIAA) udział weźmie ponad 200 łotewskich firm, z czego 138 stawi się osobiście. Kluczowe wydarzenia odbędą się w Tokio i Osace. Już 19 maja w Tokio zaplanowano forum inwestycyjne z udziałem ponad 70 liderów biznesu, gdzie m.in. Marubeni Corporation, Yokohama Rubber, FORTES, a także łotewskie firmy Latvenergo i LMT przedstawią możliwości współpracy w dziedzinie energetyki i technologii danych.
Dzień później w Osace odbędzie się forum gospodarcze skoncentrowane na eksporcie i ofercie łotewskich produktów dla japońskiego rynku, z udziałem takich gigantów jak Sony, Hitachi, Panasonic, Toshiba czy Itochu Corporation. Przewidziano również szereg spotkań dwustronnych z udziałem przedstawicieli Keidanren – jednej z największych japońskich organizacji biznesowych.
Delegacja reprezentuje 36 łotewskich firm i instytucji, a jej obecność w Japonii wpisuje się w szerszą strategię rozwoju dyplomacji gospodarczej kraju. W 2024 roku Japonia zajmowała 40 miejsce wśród odbiorców łotewskiego eksportu i 47 wśród dostawców importowanych dóbr. Łączna wartość wymiany handlowej wyniosła 103,4 mln euro, a eksport wzrósł o 14%, głównie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na drewno, produkty mineralne i farmaceutyki, co przełożyło się na dodatni bilans handlowy w wysokości 35,1 mln euro.