geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Łotwa: stagnacja w walce z korupcją

Dodał: Andrzej Widera

11-02-2025 12:55


Łotwa nadal zmaga się z wyzwaniami korupcyjnymi, co potwierdza najnowszy Indeks Percepcji Korupcji (CPI) Transparency International, opublikowany 11 lutego 2024 roku. Wśród państw bałtyckich Łotwa pozostaje najsłabszym ogniwem, nie poprawiając swojej pozycji i tracąc jeden punkt w porównaniu do ubiegłego roku, osiągając wynik 59. Oznacza to stagnację na poziomie sprzed dwóch lat i brak postępów w walce z korupcją.

W przeciwieństwie do Łotwy, Litwa poprawiła swoją pozycję, zajmując 32. miejsce na świecie, o dwa miejsca wyżej niż rok wcześniej. Estonia, chociaż wciąż lider w regionie bałtyckim, spadła na 13. miejsce. W rankingu globalnym najlepiej wypadły Dania, Finlandia i Singapur, natomiast na końcu zestawienia znalazły się Wenezuela, Somalia i Sudan Południowy.

Spadek Łotwy wpisuje się w szerszy trend regionalny. Natomiast Polska zajmuje 53 miejsce. Białoruś spadła o cztery pozycje na 114 miejsce, uzyskując 33 punkty, co świadczy o pogarszającej się sytuacji. Ukraina zajmuje 107 miejsce, a Rosja plasuje się na 158 pozycji, co wskazuje na poważne problemy z zarządzaniem i przejrzystością. Globalnie kraje demokratyczne uzyskują średnio 73 punkty CPI, podczas gdy tzw. wadliwe demokracje mają wynik na poziomie 47, a reżimy autorytarne – około 33. Wyniki te potwierdzają silny związek między jakością demokracji a poziomem korupcji.

Jednym z największych problemów Łotwy w umacnianiu rządów prawa i przejrzystości jest nieskuteczność ustawy o reprezentacji interesów (lobbingu). Choć ustawa o przejrzystości reprezentacji interesów została przyjęta w październiku 2022 roku i weszła w życie w styczniu 2023 roku, jej realizacja pozostaje nieefektywna z powodu braku instytucji odpowiedzialnej za jej wdrażanie.  Już w 2021 roku organizacja antykorupcyjna Delna ostrzegała, że osiągnięcie tych progów będzie trudne, co potwierdzają najnowsze wyniki CPI. Jak wskazuje Delna, brakuje również szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej dla przedstawicieli władzy i grup interesu. 

Według dyrektor Delny, Inese Tauriņy, brak skutecznej walki z korupcją wynika z niewprowadzania systemowych zmian. Pomimo zaleceń ekspertów ds. antykorupcji i dobrego zarządzania, ich postulaty nie zostały wdrożone. Tauriņa podkreśla, że Łotwa musi określić priorytetowe działania oraz wdrożyć silne, ukierunkowane reformy, które poprawią integralność polityczną i biznesową oraz zapobiegną nadużyciom finansów publicznych.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024