Zdjęcie: Pixabay
10-06-2025 08:46
Od 10 czerwca 2025 roku na Łotwie zaczynają obowiązywać istotne zmiany w przepisach dotyczących sankcji międzynarodowych i krajowych, które wprowadzają zarówno odpowiedzialność administracyjną, jak i karną za ich naruszenie. Nowelizacje ustawy o sankcjach oraz Kodeksu karnego i ustawy wprowadzającej Kodeks karny przewidują surowe sankcje za obrót towarami objętymi restrykcjami lub świadczenie powiązanych z nimi usług.
Zgodnie z nowymi przepisami, osoby fizyczne i prawne mogą zostać ukarane za nabywanie, sprzedaż, przemieszczanie przez granicę państwową Łotwy towarów objętych sankcjami, a także za świadczenie usług pośrednictwa, pomocy technicznej lub innych usług z nimi związanych – nawet jeśli wartość tych działań nie przekracza 10 000 euro. W takich przypadkach odpowiedzialność ma charakter administracyjny, a postępowanie prowadzi Łotewski Urząd Skarbowy. Maksymalna kara dla osoby fizycznej wynosi 2000 jednostek grzywny, a dla osoby prawnej od 2000 do 6000 jednostek. Jedna jednostka grzywny to pięć euro.
Równocześnie wchodzą w życie zmiany w artykule 84 Kodeksu karnego, który od 10 czerwca 2025 roku przewiduje odpowiedzialność karną za naruszenie sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską, inne organizacje międzynarodowe lub Republikę Łotewską. Dotyczy to przypadków, w których dochodzi do zakupu, sprzedaży, transportu przez granicę państwową, świadczenia usług lub innych zabronionych działań związanych z towarami objętymi sankcjami – o ile mają one „znaczną wartość”. Jak precyzuje ustawa, odpowiedzialność karna ma zastosowanie, gdy wartość towarów lub usług wynosi co najmniej 10 000 euro.
Jeszcze bardziej surowe przepisy dotyczą przypadków naruszeń związanych z towarami o strategicznym znaczeniu, bronią palną, jej częściami, amunicją oraz technologiami lub produktami przeznaczonymi do celów wojskowych. W takich przypadkach sankcje karne będą stosowane niezależnie od skali działania.