Zdjęcie: gov.md
15-05-2025 09:42
Moldawia przygotowuje się do objęcia przewodnictwa w Komitecie Ministrów Rady Europy w listopadzie 2025 roku - to rola o szczególnym znaczeniu w strukturze europejskiej. Zakończenie tej półrocznej kadencji nastąpi w maju 2026 r., w trakcie sesji ministerialnej w Kiszyniowie, która zgromadzi szefów dyplomacji wszystkich państw członkowskich. Jak podkreślił w Luksemburgu wicepremier i minister spraw zagranicznych Mihai Popșoi, przygotowania są już w zaawansowanej fazie, a sama prezydencja będzie okazją do zorganizowania szeregu wydarzeń zarówno w Mołdawii, jak i w Strasburgu.
Podczas 134 sesji Komitetu Ministrów, która odbyła się pod przewodnictwem Luksemburga, Popșoi podkreślił znaczenie Rady Europy jako filaru ochrony demokracji, rządów prawa i praw człowieka, szczególnie w kontekście współczesnych zagrożeń i napięć międzynarodowych. W swoim wystąpieniu jednoznacznie opowiedział się za utworzeniem specjalnego trybunału, który rozliczy zbrodnię agresji przeciwko Ukrainie, dodając, że "Mołdawia pozostaje w pełni zaangażowana w walkę o sprawiedliwość wobec rosyjskiej agresji". Zwrócił też uwagę na „utrzymujące się zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i zewnętrzne próby podważenia kursu proeuropejskiego” Mołdawii.
W kuluarach sesji doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Mołdawii, Monako i Czarnogóry – państw, które kolejno przejmą przewodnictwo w Komitecie. Rozmowy dotyczyły wspólnej koordynacji priorytetów, w tym walki z dezinformacją, ochrony praw człowieka oraz wzmocnienia roli młodzieży w procesach demokratycznych.
Obecnie, do listopada 2025 roku, przewodnictwo w Komitecie Ministrów sprawuje Malta, która oficjalnie przejęła tę funkcję pod koniec luksemburskiego spotkania. Sam Komitet jest głównym organem decyzyjnym Rady Europy i gromadzi ministrów spraw zagranicznych lub ich stałych przedstawicieli z 46 krajów członkowskich. To właśnie w jego ramach opracowywane są wspólne stanowiska i decyzje, mające na celu rozwiązywanie wyzwań stojących przed europejskimi społeczeństwami oraz nadzór nad wypełnianiem zobowiązań przez poszczególne państwa.