Zdjęcie: VSAT
24-07-2025 12:58
Z okazji 33. rocznicy utworzenia Wydziału Lotnictwa Państwowej Służby Ochrony Granicy (VSAT) w Wilnie zaprezentowano nowoczesne śmigłowce i systemy dronów, stanowiące znaczący krok w modernizacji litewskiej floty powietrznej. Minister spraw wewnętrznych Władysław Kondratowicz podkreślił konieczność tych inwestycji.
Nowo nabyte trzy wielozadaniowe śmigłowce Airbus H145 D3, których koszt wyniósł 57 mln euro, zostały zakupione przez państwo i z funduszy unijnych. Są one wyposażone w zaawansowane kamery optyczne i termowizyjne, systemy transmisji obrazu na żywo oraz nowoczesne środki łączności. Dzięki tym funkcjom mogą służyć nie tylko do patrolowania granic, prowadzenia rozpoznania, akcji poszukiwawczo-ratowniczych czy transportu organów do przeszczepów, lecz również do gaszenia pożarów i kontroli tranzytu przez obwód kaliningradzki. Jak zaznaczył minister, „nowoczesność i uniwersalność tych maszyn dowodzi, że nie odcinamy się od społeczeństwa – możemy nieść pomoc w sytuacjach kryzysowych i wypadkach, jak również służyć w ochronie granicy i przy ratowaniu życia”.
Wraz ze śmigłowcami zaprezentowano również nowe systemy strategicznych dronów pionowego startu, zakupione za 2,4 mln euro od producenta EDGE Autonomy. Będą one wykorzystywane do monitoringu trudno dostępnych terenów przy granicy z Białorusią i Rosją oraz do wykrywania nielegalnej migracji, przemytu i innych naruszeń. Dane z systemów bezzałogowych będą natychmiast przekazywane do centrów operacyjnych. Ponadto, jak poinformowano, „część funkcji wykorzystywana jest także do monitorowania pracy elektrowni jądrowej w Ostrowcu – poziom promieniowania mierzony jest z dużej wysokości i o wszelkich zmianach natychmiast się informuje. To bardzo istotne dla podejmowania decyzji”.
Nowe urządzenia zostaną włączone do technicznej rezerwy Frontexu i używane w operacjach międzynarodowych, co dodatkowo wzmacnia pozycję Litwy jako aktywnego członka unijnej polityki bezpieczeństwa granic.
Wydział Lotnictwa VSAT, którego początki sięgają 1992 roku, przeszedł szereg reorganizacji – od eskadry lotniczej w 2000 roku, przez przekształcenie w Oddział Lotnictwa w 2007 roku, aż po obecny status jako integralna część centralnej struktury VSAT od 2016 roku. Dzisiejsza prezentacja to nie tylko symbol postępu technologicznego, ale także wyraz strategicznej gotowości państwa do reagowania na współczesne wyzwania – zarówno w wymiarze bezpieczeństwa granicznego, jak i cywilnego.