geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Ożywienie ukraińsko-japońskiej współpracy gospodarczej

Dodał: Andrzej Widera

11-06-2024 11:26


Ukraina i Japonia pogłębią współpracę w takich sektorach gospodarki, jak odbudowa infrastruktury i budownictwo ekologiczne, energetyka, sektor rolniczy i modernizacja maszyn rolniczych, rozwój technologii dronów, finansowanie przystępnych cenowo mieszkań, recykling odpadów, współpraca w sektorze opieki zdrowotnej oraz rehabilitacja i protetyka dla rannych. Warto zauważyć, że w pierwszych miesiącach 2024 roku Japonia stała się największym donatorem wsparcia finansowego dla Ukrainy. W sumie w pierwszym kwartale była to suma około 2,2 miliarda dolarów.

Japonia planuje także wprowadzenie na Ukrainę najnowocześniejszych technologii, prowadzenie szkoleń i rozwój potencjału ukraińskich specjalistów. Natomiast Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego (JETRO) zdecydowała się otworzyć swoje biuro w Kijowie. W przeddzień międzynarodowej konferencji URC-2024 w sprawie odbudowy Ukrainy w Berlinie odbył się japońsko-ukraiński okrągły stół z udziałem podmiotów publicznych i prywatnych, po którym podpisano 23 memoranda o współpracy między ukraińskimi i japońskimi firmami.

Projekty będą kwalifikować się do pomocy technicznej udzielanej Ukrainie przez Japonię za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) w wysokości 188 mln euro. W sumie, dzięki UNIDO, w pierwszej fazie planowane jest wdrożenie około 30-40 konkretnych projektów transferu japońskich technologii do ukraińskich firm. Na ten cel zostaną przeznaczone dotacje w wysokości do 10 mln USD na projekt. W ubiegłym tygodniu ukraiński rząd i UNIDO ogłosiły zaproszenie do składania wniosków dla japońskich firm.

"Współpraca między Ukrainą i Japonią systematycznie się pogłębia. W lutym tego roku na konferencji w Tokio podpisano 56 umów. W każdej z nich poczyniliśmy konkretne postępy. Dziś podpisujemy ponad dwa tuziny kolejnych memorandów o współpracy.  Wszystkie one powinny przełożyć się na konkretne projekty w terenie, a my, jako rząd, jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie dla ich realizacji." - mówiła wicepremier Julia Swiridenko. Zwróciła również uwagę na inicjatywę dostarczania ciągników dla małych i średnich rolników, a także memorandum o porozumieniu w sprawie wykorzystania zdjęć satelitarnych do analizy gleby i planowania gruntów rolnych.

"Chciałabym również zwrócić uwagę na znaczenie memorandów w sprawie finansowania i budowy przystępnych cenowo mieszkań oraz możliwego wzmocnienia naszego programu hipotecznego". W końcu przystępne cenowo mieszkania mogą być jedną z zachęt dla Ukraińców mieszkających za granicą do powrotu do kraju", powiedziała ukraińska wicepremier. Według niej, Japońska Agencja Kredytów Eksportowych NEXI zapewni ubezpieczenie dla japońskich firm zaangażowanych w projekty odbudowy Ukrainy. Japońska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (JICA) będzie nadal wspierać projekty inwestycyjne i zapewniać dotacje w ramach programów dla małych i średnich przedsiębiorstw, aby pomóc w odbudowie ukraińskiej gospodarki.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024