geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: ivbogdan.com Flickr

Przestawienie ukraińskiego przemysłu na produkcję wojskową

Dodał: Andrzej Widera

18-04-2025 12:29


W trzecim roku pełnoskalowej wojny Ukraina radykalnie przekształciła swój przemysł, stawiając na intensyfikację rodzimej produkcji zbrojeniowej. Jak podkreślają przedstawiciele władz, państwo nie tylko znacząco zwiększyło wolumen produkcji kluczowych rodzajów broni i amunicji, ale też z powodzeniem lokalizuje zachodnie technologie i rozwija własne projekty.

W kwietniu 2024 roku minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Herman Smetanin ogłosił, że wartość wyprodukowanego sprzętu wojskowego osiągnęła 9 miliardów dolarów, co stanowi trzykrotność ubiegłorocznego wyniku. „W 2023 roku produkcja sięgała 3 miliardów, a w 2024 mamy już potencjał na 20 miliardów” – oświadczył minister.

Mimo optymistycznych liczb, sytuacja nie jest wolna od zagrożeń. Część firm może zawyżać swoje możliwości, licząc na zaliczki z budżetu państwa, co w najgorszym przypadku prowadzi do dostarczania wadliwego uzbrojenia na front. Do tego realna produkcja zależy od dostępnych komponentów, zakontraktowania i finansowania. A nawet trzykrotny wzrost produkcji nie robi takiego wrażenia, jeśli uwzględnić niską bazę wyjściową sprzed wojny.

Z punktu widzenia skali konfliktu i możliwości przeciwnika, najważniejsze jest tempo rozwoju ukraińskiego przemysłu w relacji do rosyjskiego. Analiza danych Państwowej Służby Statystycznej wykazała, że trzydzieści sektorów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z obronnością zwiększyło swoją produkcję o ponad 80% – z 274 miliardów hrywien w 2021 roku do 493 miliardów w 2024. W tym samym czasie reszta przemysłu z trudem wracała do stanu sprzed inwazji, a uwzględniając inflację – wciąż pozostaje w tyle.

Prym wiedzie kategoria „produkcja broni i amunicji”, której wartość w 2024 roku wyniosła 59,6 miliarda hrywien – piętnaście razy więcej niż trzy lata wcześniej. Na drugim miejscu znalazły się wojskowe pojazdy transportowe (23,7 mld hrywien, wzrost o 363%), a dalej – sprzęt łączności (5,5 mld, wzrost o 182%). Rozwija się też zaplecze, jak produkcja butów, medycznych materiałów czy konserw.

Spośród dwudziestu branż z największym wzrostem w porównaniu do 2021 roku, dziewiętnaście służy bezpośrednio lub pośrednio armii. Dopiero na dwudziestej pozycji znajduje się sektor bez oczywistego przeznaczenia militarnego – „produkcja innych artykułów spożywczych”. Ukraina nie stoi już w miejscu, ale pytanie o dystans wobec rosyjskiej machiny wojennej pozostaje otwarte. Bo choć „potencjał rośnie”, jak mówi Smetanin, to wojna nie czeka, aż ten potencjał stanie się rzeczywistością.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024