Zdjęcie: Pixabay
14-05-2025 13:39
Zapas gazu ziemnego w ukraińskich magazynach podziemnych wyniósł 6,02 miliarda metrów sześciennych na dzień 11 maja, co odpowiada jedynie 19,4% ich całkowitej pojemności. To najmniejszy poziom magazynowania od jedenastu lat. W porównaniu do 2024 roku, obecne rezerwy są mniejsze aż o 31,7%, czyli o 2,79 miliarda metrów sześciennych. Pomimo tego Ukraina kontynuuje zatłaczanie gazu, choć 11 maja dobowa wielkość zatłoczenia spadła do 26 milionów metrów sześciennych. Łącznie od początku maja do zbiorników wtłoczono już ponad 350 milionów metrów sześciennych, co oznacza wzrost o 33% względem ubiegłego roku.
Od momentu rozpoczęcia sezonu zatłaczania, czyli od 17 kwietnia, pod ziemię wtłoczono 610 milionów metrów sześciennych gazu, z czego 258 milionów tylko w kwietniu. Według prognoz ExPro, jeżeli import gazu utrzyma się na obecnym poziomie około 14 milionów metrów sześciennych dziennie, zapasy do końca maja mogą wzrosnąć do niemal 6,6 miliarda metrów sześciennych. Od początku roku Ukraina sprowadziła już 1,12 miliarda metrów sześciennych gazu, co stanowi wzrost prawie dziesięciokrotny względem analogicznego okresu roku poprzedniego.
Znaczący wzrost importu spowodowany jest zniszczeniem infrastruktury gazowej wskutek intensywnych ataków rosyjskich w lutym i marcu, które doprowadziły do utraty połowy krajowego wydobycia. Spółka Ukrgazwydobuwannia, należąca do Grupy Naftohaz, straciła 50% produkcji. Do początku kwietnia odtworzono około połowę utraconych mocy, a równolegle spółka osiągnęła rekord w zakresie prac wiertniczych – w pierwszym kwartale 2025 roku wykonano 107 136 metrów odwiertów.
W kontekście rosnącego znaczenia importu i potrzeby monitorowania zużycia, rząd Ukrainy zatwierdził utworzenie bazy danych dotyczącej konsumpcji gazu. Zgodnie z nowymi przepisami system ma umożliwiać zautomatyzowaną ewidencję konsumentów, zużytych wolumenów oraz powiązanych podmiotów rynkowych. Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w parlamencie, zaznaczył, że celem jest kontrola wykorzystania zarówno gazu importowanego, jak i tego pochodzącego z krajowego wydobycia. Właścicielem bazy danych oraz praw autorskich do oprogramowania będzie Ministerstwo Energetyki, natomiast administratorem – Operator Systemu Przesyłowego Gazu Ukrainy.