geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Znacznie wzrosła cena ziemi na Ukrainie

Dodał: Andrzej Widera

14-07-2025 11:44


Od chwili otwarcia rynku ziemi w Ukrainie w lipcu 2021 roku jego krajobraz uległ istotnym zmianom. W ciągu czterech lat średnia cena za hektar wzrosła o 60%, osiągając poziom 60,7 tys. hrywien. Początkowy etap reformy charakteryzował się wysoką dynamiką, gdzie tylko w pierwszym miesiącu zawarto ponad dwa tysiące umów, a średnia cena hektara sięgała niemal 96 tys. hrywien. Jednak już pod koniec tego samego roku widoczny był spadek cen, które w grudniu wynosiły średnio 33,7 tys. hrywien za hektar.

Pełnoskalowa wojna niemal całkowicie zatrzymała rynek gdyż w maju 2022 roku zawarto zaledwie 323 transakcje. Latem nastąpiło ożywienie, ale liczba umów nie wróciła do wcześniejszego poziomu – miesięcznie podpisywano ich około 4,6 tysiąca, czyli trzykrotnie mniej niż przed wojną. Wprowadzenie drugiego etapu reformy na początku 2024 roku, który dopuścił do rynku również firmy, tchnęło w niego nową energię, choć nie przyniosło oczekiwanego przełomu. „Prawdopodobnie ma to związek z ograniczeniami dla spółek z udziałem zagranicznym, które nie mogą swobodnie nabywać ukraińskiej ziemi. Spośród dziesięciu największych firm rolnych, połowa ma zagranicznych właścicieli” – zauważają eksperci.

Od marca 2024 roku miesięczna liczba transakcji zaczęła przekraczać 9 tysięcy, a ich łączna wartość sięgała miliarda hrywien. Ceny za hektar wahały się między 43 a 52 tysiącami. Porównując pierwsze półrocze 2025 roku z tym samym okresem tuż po otwarciu rynku (druga połowa 2021), liczba zawartych umów wzrosła o 13%, zaś ich całkowita wartość niemal się potroiła – z 2,85 do 8,22 miliarda hrywien.

Najdrożej płaci się dziś za ziemię w obwodzie iwanofrankiwskim – przeciętnie 126,6 tys. hrywien za hektar. Dalej plasują się obwody lwowski (118,3 tys.), kijowski (89,4 tys.) i tarnopolski (86,9 tys.). W regionach przyfrontowych najwyższe ceny oferowane są w obwodzie dniepropietrowskim – średnio 73,9 tys. hrywien za hektar. Z kolei najniższe stawki odnotowano w Zaporożu (38,3 tys.), na Chersońszczyźnie (39,1 tys.), Czernihowszczyźnie (41,1 tys.), Mikołajowszczyźnie (41,6 tys.) i w obwodzie odeskim (41,8 tys.).

Tegoroczna aktywność kupujących koncentruje się głównie w obwodach połtawskim i winnickim (po 5,4 tys. transakcji) oraz kijowskim (4,7 tys.). Do końca maja 2025 roku, a więc od uruchomienia drugiego etapu reformy, sprzedano w Ukrainie łącznie 442,7 tys. hektarów ziemi rolnej, co stanowi 1,77% całkowitej powierzchni gruntów rolnych w kraju.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024