Zdjęcie: Pixabay
22-04-2025 09:11
24 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się kolejne spotkanie Białoruskiego Klubu Dyskusyjnego, organizowane przez Białoruski Instytut Historii Publicznej, Instytut Badań Międzykulturowych Europy Środkowo-Wschodniej oraz polsko-brytyjską grupę badawczą ds. dziedzictwa kulturowego Białorusi.
Tym razem rozmowa dotyczyć będzie jednej z najbardziej bolesnych i jednocześnie najmniej zbadanych kart historii regionu – losów Białorusinów z tzw. „listy katyńskiej” oraz milczenia władz wobec tej tragedii. Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji sowieckiego NKWD, zamordowano około 22 tysięcy polskich jeńców wojennych – wśród nich znajdowali się również obywatele narodowości białoruskiej. Choć najbardziej znanym miejscem zbrodni jest Katyń, egzekucji dokonywano także w innych miejscach: w Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i Chersoniu.
Dziś znane są niemal wszystkie nazwiska ofiar z Rosji i Ukrainy. Jednak los tysięcy więźniów z Zachodniej Białorusi wciąż pozostaje niejasny. Dokumenty sugerują, że wiosną 1940 roku, z rozkazu Moskwy, zostali oni przetransportowani do Mińska – a tam ślad po nich zaginął. Badacze nie mają wątpliwości: oni również zostali rozstrzelani, a jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc egzekucji były mińskie Kuropaty, symbol represji stalinowskich na Białorusi. Wciąż nie wiadomo jednak, kto konkretnie zginął – nazwiska tych ludzi pozostają nieznane. Jak powiedział jeden z uczestników spotkania: „To nie tylko historia o przeszłości – to także historia o milczeniu, które trwa do dziś.”
Spotkanie w Warszawie rozpocznie się o godzinie 18:30 przy ul. Dobrej 55, w sali 2.166.