geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: gov.md

Duże wsparcie finansowe dla Mołdawii

Andrzej Widera

22-11-2022 09:23


Prezydent Mołdawiii Maia Sandu przemawiała na spotkaniu Platformy Wsparcia Mołdawii, które odbywało się wczoraj w Paryżu. W swoim wystąpieniu prezydent Sandu podziękowała państwom UE za wsparcie i pomoc finansową, a także opowiedziała o zmaganiach władz Mołdawii z kryzysem wywołanym rosyjską inwazją na Ukrainę.

„Dzięki wspólnym wysiłkom rządowi udało się utrzymać pokój i stabilność, kontynuować reformy, posunąć się naprzód na ścieżce integracji europejskiej, wzmocnić odporność energetyczną, pomóc najsłabszym i wzmocnić bezpieczeństwo granic. Stworzyliśmy rezerwy gazu, zmniejszyliśmy zużycie prądu i gazu, wspieramy rozwój alternatywnych źródeł energii i efektywność energetyczną – powiedział Prezydent.

Natomiast prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przekazanie Mołdawii nowego pakietu pomocowego o wartości ponad 100 mln euro.Według Macrona uczestnicy Platformy Wsparcia dla Mołdawii zgodzili się na to na wczorajszym spotkaniu w Paryżu. Jak powiedział Macron na konferencji prasowej po spotkaniu platformy, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup gazu i energii elektrycznej, a także na zarządzanie kryzysem uchodźczym.

„Przykażemy 2 miliony euro, aby pomóc w przeprowadzeniu reform w sektorze energetycznym, a Francuska Agencja Rozwoju zainwestuje 85 milionów euro w sektor energetyczny Mołdawii. Dzisiejsza konferencja pokazuje poparcie dla reform w Mołdawii i potwierdza nasze zaangażowanie w decyzję o przyznaniu Mołdawii statusu kandydata do UE” – dodał Macron.

Tymczasem na spotkaniu prezydent Sandu z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Francji Yael Braun-Pivé oraz grupą francuskich deputowanych prezydent podkreśliła znaczenie intensyfikacji współpracy gospodarczej i zwiększenia inwestycji francuskich oraz wyraziła nadzieję, że Francja wkrótce ratyfikuje umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z kolei na spotkaniu z grupą francuskich biznesmenów wchodzących w skład Rady Spółek Francja-Mołdawia, omówiono możliwości inwestycyjne Mołdawii oraz strategię rozwoju współpracy i inwestycji w mołdawskim biznesie.

Prezydent zaapelowała też do francuskich biznesmenów o inwestowanie w rozwój energetyki odnawialnej. Pomoże to wzmocnić niezależność energetyczną kraju i zdywersyfikować źródła energii. Ponadto zdaniem Sandu obiecujące są produkcja materiałów budowlanych i przemysł przetwórczy.

Jako osobne wsparcie dla Mołdawii, należy odnotować dotację Banku Światowego, a o którym poinformowała premier Natalia Gavrilița. Według niej,  13 uczelni wyższych  w kraju otrzyma 14,3 mln euro na realizację 20 projektów rozwojowych. „W ramach projektu Szkolnictwo wyższe w Mołdawii ponad 50% kwoty zostanie przeznaczone na szkolenia nauczycieli. W ten sposób zapewniamy warunki wstępne integracji z europejską przestrzenią edukacyjną i badawczą. Chcemy zbudować wysoce efektywny system edukacji, który w pełni pomoże w rozwoju kraju” – powiedziała premier.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021