geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Jerome Starkey Flickr.com

Prognozy migracyjne Ukraińców

Dodał: Andrzej Widera

25-04-2025 10:28


Pomimo trwających rozmów o możliwym zawieszeniu broni, Ukraina wciąż mierzy się z eskalacją ataków oraz pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa, co wpływa na ciągłe pogłębianie się negatywnych trendów migracyjnych. Narodowy Bank Ukrainy w swoim kwietniowym raporcie prognozuje, że w 2025 roku kraj opuści kolejne 200 tysięcy osób, a dopiero po zauważalnym zmniejszeniu zagrożeń można oczekiwać ich stopniowego powrotu. Choć niektóre państwa goszczące Ukraińców rozważają zmiany w przepisach dotyczących tymczasowej ochrony, decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, co tylko potęguje niepewność co do przyszłości migrantów.

"Czysty odpływ  emigrantów będzie się utrzymywał, dopóki utrzymują się wysokie zagrożenia dla bezpieczeństwa." – zaznacza raport NBU. Przewidywania wskazują na kontynuację odpływu w bieżącym roku i możliwy zwrot tego trendu dopiero w 2026 roku, gdy spodziewany jest powrót około 200 tysięcy osób, a następnie przyspieszenie tej tendencji do pół miliona powracających w 2027 roku.

Jednak powroty będą rozłożone w czasie, co sprawi, że deficyt siły roboczej utrzyma się jeszcze przez kilka lat. Konsekwencją będzie dalszy wzrost wynagrodzeń przewyższający tempo wzrostu wydajności pracy, co z kolei może nasilać presję inflacyjną i ograniczać tempo odbudowy gospodarki. Coraz większa liczba Ukraińców za granicą znajduje zatrudnienie i stabilizuje swoje życie, co zmniejsza chęć powrotu. „Udana adaptacja w nowym miejscu zmniejsza odsetek tych, którzy chcą wrócić”, czytamy w raporcie, co może prowadzić do trwałego rozdzielenia rodzin lub ich łączenia się poza Ukrainą.

Z drugiej strony, czynniki takie jak pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa, możliwe przerwy w dostawach energii czy aktywna polityka integracyjna krajów goszczących mogą jeszcze bardziej ograniczyć napływ migrantów z powrotem do kraju, pogłębiając niedobory pracowników i obniżając popyt wewnętrzny. Jak zauważa raport, skutki dla rynku pracy, inflacji i PKB mogą być poważne. Mimo to, pojawiają się też pozytywne scenariusze – „Wysokie dochody i dostępność mieszkań w Ukrainie skłaniają ludzi do pozostania”. Poprawa sytuacji gospodarczej i odbudowa zniszczonej infrastruktury mogą działać jako czynnik powstrzymujący dalszą emigrację i skłaniający do powrotów.

Zgodnie z danymi UNHCR, do końca 2024 roku na całym świecie zarejestrowano 6,8 mln uchodźców z Ukrainy, w tym również osoby wywiezione do Rosji i Białorusi. Po ich odliczeniu liczba ta wynosi około 5,5 miliona. Tylko w 2024 roku z Ukrainy wyjechało kolejne pół miliona osób, co unaocznia skalę zjawiska i wyzwania, jakie stoją przed krajem w kontekście demografii, rynku pracy i odbudowy państwa.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024