Zdjęcie: Pixabay
09-04-2025 10:24
Na Ukrainę dotarł pierwszy w tym roku transport amerykańskiego węgla koksującego, zorganizowany przez potentata metalurgicznego Grupę Metinvest. Statek Bison dostarczył 80 tysięcy ton surowca z kopalni należącej do United Coal Company, będącej częścią ukraińskiej grupy przemysłowej. United Coal Company, założona w 2004 roku i przejęta przez Metinvest w 2009, działa w regionie Appalachów i jest jednym z istotnych ogniw łańcucha dostaw surowców niezbędnych dla ukraińskiego przemysłu stalowego.
Ten ruch ma kluczowe znaczenie w kontekście wstrzymania pracy Pokrowskiej Grupy Węglowej – jedynego krajowego producenta węgla koksującego, który zaprzestał działalności z powodu pogarszającej się sytuacji na froncie, braku energii elektrycznej oraz ryzyka dla bezpieczeństwa pracowników. Metinvest planuje utrzymać miesięczne dostawy węgla z USA, by zapewnić ciągłość pracy swoich hut w Zaporożu i Kamieńskiem.
Dyrektor generalny Metinvestu, Jurij Ryżenkow, podkreślił, że mimo dramatycznych warunków, jakie narzuciła wojna, firma uruchomiła wszystkie dostępne zasoby, by utrzymać produkcję: „Dostawy amerykańskiego węgla nie tylko wspierają produkcję stali, ale także utrzymują miejsca pracy dla dziesiątek tysięcy pracowników i podwykonawców, wspierają logistykę, kolej, budżet państwa i znaczną część eksportu walutowego Ukrainy”. Choć importowany surowiec jest droższy z uwagi na koszty logistyki, Ryżenkow wskazuje, że jest to niezbędny krok dla gospodarki kraju.
W reakcji na utratę krajowego źródła, Metinvest nie tylko zwiększył import z USA, ale też sięgnął po zapasy i rozpoczął zakupy węgla i koksu z innych kierunków. John Schroeder, dyrektor generalny United Coal Company, zapewnił o pełnym wsparciu ze strony amerykańskiego partnera: „Produkcja węgla metalurgicznego odgrywa kluczową rolę w rozwoju infrastruktury USA. Dziś jesteśmy gotowi wzmocnić stabilność gospodarczą Ukrainy poprzez regularne dostawy, które pozwolą zachować ciągłość produkcji stali w kraju”.
Z polskiego punktu widzenia, warto zauważyć, że największym producentem tego surowca w naszym kraju jest Jastrzębska Spółka Węglowa. JSW wydobywa rocznie ok. 15 mln ton węgla, natomiast koks produkowany przez koksownie kombinatu w ilości ok. 3,2 mln ton rocznie także jest sprzedawany za granicę.