geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Kaliningradzki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Wikipedia

Wokół odwołania ministra Reznikowa [AKTUALIZACJA]

Andrzej Widera

06-02-2023 08:48


Minister Obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, niewątpliwie jest od wczoraj w centrum uwagi mediów ukraińskich, czego powodem oczywiście jest ogłoszona decyzja o jego odwołaniu i powołaniu na jego miejsce dotychczasowego szefa wywiadu Kiryła Budanowa.

Według źródeł "Ukraińskiej Prawdy", Reznikow miałby być powołany na stanowisko ministra ds. przemysłu strategicznego. Jednak w trakcie wywiadu, Reznikow powiedział, że ani prezydent, ani premier nie zaproponowali mu kierowania tym ministerstwem, przy czym odmówiłby, gdyby taka propozycja się pojawiła. "Jako prawnik chcę powiedzieć, że w rządzie nie ma takiej procedury przechodzenia z jednego ministerstwa na drugie – taka decyzja parlamentu może zapaść dopiero na wniosek premiera. Gdybym nagle otrzymał taką propozycję od Prezydenta Ukrainy lub Premiera, odmówiłbym, bo nie mam kompetencji, które pozwoliłyby mi być ministrem w Ministerstwie Przemysłów Strategicznych. Dlatego uważam, że to błąd” – podkreślił minister.

Wczoraj też pojawiło się wiele przesłanek, co do rzeczywistych powodów odwołania Ołeksija Reznikowa. Niewątpliwie najważniejszym powodem są ostatnie wyniki dziennikarskiego śledztwa w kwestii zawyżonych cenowo zakupów żywności dla wojska. Według doniesień medialnych w grudniu Ministerstwo Obrony  kupiło żywność dla żołnierzy  dwa do trzech razy droższą od tej z kijowskich sklepów.

Początkowo Ministerstwo Obrony nazwało informacje dziennikarzy  „manipulacją i wprowadzaniem w błąd”  i przekazało sprawę do wyjaśnienia przez SBU, a sam minister odrzucił te zarzuty. Następnie wiceminister Wiaczesław Szapowałow  podał się do dymisji. Z departamentu zwolniono również Bohdana Chmielnickiego, dyrektora departamentu zaopatrzenia. 1 lutego Chmielnicki został oskarżony o sprzeniewierzenie funduszy państwowych i  aresztowany. Z kolei Szapowałow został aresztowany 2 lutego. Podejrzewa się go o lobbowanie na rzecz zawarcia kontraktów na dostawy produktów dla wojska po zawyżonych cenach, a także zakup niskiej jakości kamizelek kuloodpornych, hełmów, odzieży i innych przedmiotów na łączną kwotę ponad 1 mld hrywien. Tak więc minister Reznikow ponosi odpowiedzialność polityczną w tej sprawie.

"Uważam, że każdy urzędnik powinien wiedzieć na pewno, że nie jest na stanowisku dożywotnio i powinien być gotowy do rozpoczęcia pracy i jej zakończenia. Dlatego jestem gotowy na każdy rozwój wypadków. Nie wstydzę się tego, co osiągnąłem. Na pewno będę miał na co popatrzeć, co spełniłem w swojej "liście życzeń do św. Mikołaja". Zostały tylko samoloty, a wszystko inne udało mi się pozyskać dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, dla sektora bezpieczeństwa i obrony. I nie wstydzę się tego. Zobaczymy co będzie dalej, jestem optymistą" - mówił minister Reznikow.

Aktualizacja godz. 12:55

„W tym tygodniu nie będzie żadnych zmian personalnych w dziedzinie obrony”.-  powiedział Dawid Arachamia, szef partii "Sługa Ludu". Zamiast tego spodziewane są nominacje szefów MSW i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Redaktor zarządzający: Michał Mistewicz
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021