Zdjęcie: Pixabay
15-05-2025 13:48
Wczoraj, w Estonii po raz pierwszy przetestowano ogólnokrajowy system alarmowy EE-ALARM. W ramach próby uruchomiono syreny w 22 miejscowościach i przyległych regionach, jednak pełną sprawność wykazało tylko 72% urządzeń, z czego 10% zadziałało z opóźnieniem. Jak przyznał Timo Tammemäe z Centrum Technologii Informacyjnych i Rozwoju przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, "dokładne przyczyny, dla których niektóre syreny nie uruchomiły się, są jeszcze badane, ale z dużym prawdopodobieństwem problem tkwi w oprogramowaniu".
Zgłaszano również zastrzeżenia co do poziomu głośności – dźwięk był słabiej słyszalny, czasem przerywany trzaskami. Jak wyjaśnił Tammemäe, „głośność osiągnęła jedynie 72% zaplanowanego poziomu ze względu na automatyczne ustawienia oprogramowania po zmianie pliku dźwiękowego. Planowano uzyskać 90% mocy”. Problem z trzaskami również jest obecnie analizowany. Pomiarów dokonano w czterech estońskich miastach. Eksperci podkreślają, że każda duża infrastruktura IT wymaga testów i dopasowania. „Uzyskane dane będą nieocenione w dalszym rozwoju sieci syren, ale z pewnością konieczne będą kolejne próby” – dodał Tammemäe.
Pełne działanie systemu zaobserwowano między innymi w Tallinnie, Dorpacie (Tartu), Narwie i Parnawie, natomiast syreny nie zadziałały w takich miejscowościach jak Jõhvi, Kohtla-Järve, Luunja, Põlva, Laagri i Saue. „Przepraszamy mieszkańców obszarów, gdzie oczekiwano realnego działania syren, a to nie nastąpiło” – powiedział Tammemäe, zaznaczając jednocześnie, że test miał kluczowe znaczenie. „To był pierwszy przypadek uruchomienia całego systemu w pełnym zakresie. Oczywiście szkoda, że już na wstępie pojawiły się trudności, ale właśnie dzięki takim testom możemy zapewnić jego niezawodność w sytuacji prawdziwego zagrożenia”.
W nadchodzących tygodniach specjaliści z SMIT, Departamentu Ratowniczego i innych instytucji partnerskich dokonają oceny działania zarówno poszczególnych komponentów, jak i całości systemu. Prace naprawcze już się rozpoczęły. System EE-ALARM powstawał przez ostatnie lata i obejmuje wiele kanałów informowania obywateli: aplikacje mobilne, powiadomienia za pośrednictwem mediów publicznych ERR, sieć syren oraz wiadomości SMS wysyłane do stref zagrożenia.