geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Wyniki pierwszego testu estońskiego systemu alarmowego

Dodał: Andrzej Widera

15-05-2025 13:48


Wczoraj, w Estonii po raz pierwszy przetestowano ogólnokrajowy system alarmowy EE-ALARM. W ramach próby uruchomiono syreny w 22 miejscowościach i przyległych regionach, jednak pełną sprawność wykazało tylko 72% urządzeń, z czego 10% zadziałało z opóźnieniem. Jak przyznał Timo Tammemäe z Centrum Technologii Informacyjnych i Rozwoju przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, "dokładne przyczyny, dla których niektóre syreny nie uruchomiły się, są jeszcze badane, ale z dużym prawdopodobieństwem problem tkwi w oprogramowaniu".

Zgłaszano również zastrzeżenia co do poziomu głośności – dźwięk był słabiej słyszalny, czasem przerywany trzaskami. Jak wyjaśnił Tammemäe, „głośność osiągnęła jedynie 72% zaplanowanego poziomu ze względu na automatyczne ustawienia oprogramowania po zmianie pliku dźwiękowego. Planowano uzyskać 90% mocy”. Problem z trzaskami również jest obecnie analizowany. Pomiarów dokonano w czterech estońskich miastach. Eksperci podkreślają, że każda duża infrastruktura IT wymaga testów i dopasowania. „Uzyskane dane będą nieocenione w dalszym rozwoju sieci syren, ale z pewnością konieczne będą kolejne próby” – dodał Tammemäe.

Pełne działanie systemu zaobserwowano między innymi w Tallinnie, Dorpacie (Tartu), Narwie i Parnawie, natomiast syreny nie zadziałały w takich miejscowościach jak Jõhvi, Kohtla-Järve, Luunja, Põlva, Laagri i Saue. „Przepraszamy mieszkańców obszarów, gdzie oczekiwano realnego działania syren, a to nie nastąpiło” – powiedział Tammemäe, zaznaczając jednocześnie, że test miał kluczowe znaczenie. „To był pierwszy przypadek uruchomienia całego systemu w pełnym zakresie. Oczywiście szkoda, że już na wstępie pojawiły się trudności, ale właśnie dzięki takim testom możemy zapewnić jego niezawodność w sytuacji prawdziwego zagrożenia”.

W nadchodzących tygodniach specjaliści z SMIT, Departamentu Ratowniczego i innych instytucji partnerskich dokonają oceny działania zarówno poszczególnych komponentów, jak i całości systemu. Prace naprawcze już się rozpoczęły. System EE-ALARM powstawał przez ostatnie lata i obejmuje wiele kanałów informowania obywateli: aplikacje mobilne, powiadomienia za pośrednictwem mediów publicznych ERR, sieć syren oraz wiadomości SMS wysyłane do stref zagrożenia.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024