Zdjęcie: gov.md
16-06-2025 10:26
26 czerwca w Kiszyniowie odbędzie się seminarium biznesowe Mołdawia–Polska, zorganizowane przez Agencję Inwestycyjną Republiki Mołdawii we współpracy z polskimi instytucjami rządowymi. Wydarzenie ma na celu wzmocnienie relacji gospodarczych między oboma krajami poprzez wymianę doświadczeń, prezentację możliwości inwestycyjnych oraz nawiązanie partnerstw między przedsiębiorcami.
Seminarium wpisuje się w szerszy kontekst Misji Gospodarczej do Kiszyniowa, zorganizowanej przy okazji VII posiedzenia Polsko-Mołdawskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, której przewodniczyć będą wiceminister Michał Baranowski oraz sekretarz stanu Cristina Ceban. Spotkanie zainauguruje wieczorne wydarzenie w Ambasadzie RP w Kiszyniowie 25 czerwca, natomiast główna część forum odbędzie się dzień później w hotelu Radisson Blue.
Dyskusje skupią się na możliwościach inwestycyjnych Mołdawii, wspieranych przez polskie i unijne mechanizmy finansowe. „Seminarium będzie idealną okazją do zaprezentowania synergii płynących z polskiej oferty dla Moldova Growth Plan w ramach Global Gateway UE” – podkreślają organizatorzy. W agendzie przewidziano wystąpienia przedstawicieli rządu mołdawskiego, Polskiego Funduszu Rozwoju i Komisji Europejskiej. Poruszone zostaną tematy dotyczące inwestycji w sektor komunalny, odnawialne źródła energii, infrastrukturę oraz przetwórstwo rolne. Eksperci zaprezentują również instrumenty finansowe wspierające kapitał prywatny i ograniczające ryzyko inwestycyjne.
Wydarzenie stwarza również przestrzeń do rozmów B2B, zwłaszcza w sektorach takich jak transport, energetyka, rolnictwo, infrastruktura i administracja publiczna. Mołdawia, aspirująca do członkostwa w Unii Europejskiej, otwiera się na wdrażanie unijnych standardów i przyciąga uwagę inwestorów. Polska, jako przykład skutecznej transformacji proeuropejskiej, jest postrzegana jako naturalny partner w tym procesie. Spotkanie w Kiszyniowie może być dla wielu przedsiębiorców pierwszym krokiem w kierunku współpracy z rynkiem, który – jak zauważają organizatorzy – „stanowi dobry moment na rozważenie ekspansji”.
W źródle link do zapowiedzi