geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Estonia: nadchodzi system płatności odporny na sabotaż

Dodał: Andrzej Widera

10-05-2025 12:00


Już od przyszłego roku w wybranych sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych w Estonii oraz innych krajach bałtyckich i skandynawskich będzie można płacić kartą nawet podczas przerw w dostępie do internetu, spowodowanych także ewentualnym sabotażem. W odpowiednio przygotowanych punktach, zwanych sklepami kryzysowymi, oraz na wyznaczonych stacjach paliw zostaną wdrożone specjalne systemy offline, umożliwiające obsługę płatności bez konieczności łączenia się z bankiem.

Działanie tego rozwiązania przypomina mechanizm płatności kartą w samolotach, gdzie dostęp do internetu również bywa ograniczony, choć z pewnymi modyfikacjami. „Na kartach bankowych zostaną nałożone limity, a zakupy będzie można realizować tylko w określonych miejscach” – wyjaśnia Rainer Olt z Estońskiego Banku Centralnego. „W sytuacji kryzysowej każdy sam oceni, co jest dla niego niezbędne - czy zakupy w sklepie, czy leki w aptece - a także wie, ile paliwa potrzebuje.”

Swedbank już opracował gotowe do wdrożenia rozwiązanie umożliwiające realizację płatności kartą w trybie offline. Dla klienta proces ten będzie wyglądał niemal identycznie jak standardowa transakcja, z wyjątkiem konieczności użycia fizycznej karty i wprowadzenia kodu PIN. „Nie da się przeprowadzić płatności offline za pomocą smartfona” – zaznacza Martin Kõrv z Swedbanku – „klient musi mieć plastikową kartę i znać swój kod PIN.”

Równolegle Europejski Bank Centralny intensyfikuje prace nad wzmocnieniem suwerenności Europy w zakresie infrastruktury płatniczej. W obliczu rosnących napięć geopolitycznych, uzależnienie od amerykańskich gigantów jak Visa i Mastercard postrzegane jest jako potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa systemowego. „Można odciąć komunikację danych - i tym samym przerwać połączenie Europy z USA. Jeśli do tego dojdzie, płatności kartą przestaną działać” - ostrzega Olt. „Dlatego właśnie potrzebujemy alternatywnych rozwiązań.”

Jednym z kluczowych projektów Unii Europejskiej w tym zakresie jest cyfrowe euro - publiczny środek płatniczy, który nie wymaga konta bankowego. Eksperci uważają, że jego wdrożenie jest tylko kwestią czasu. Kadri Martin z estońskiego Ministerstwa Finansów zauważa, że zainteresowanie wśród instytucji finansowych i handlowców jest ogromne, choć niektóre państwa członkowskie podchodzą do idei z większym sceptycyzmem niż inne. Według prognoz, najwcześniejszy możliwy termin wprowadzenia cyfrowego euro to pięć lat.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024