geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Nikola Mirkovic unsplash.com

Estońska dziura budżetowa i inne wyzwania nowej koalicji

Andrzej Widera

14-03-2025 12:24


Odejście Socjaldemokratów z estońskiego rządu umożliwiło koalicji Reform-Eesti 200 wdrażanie bardziej liberalnych gospodarczo reform. W związku z rezygnacją z planowanego podatku od osób prawnych oraz zmian w podatku dochodowym budżet państwa będzie miał dziurę budżetową o wartości 250 milionów euro. Premier Kristen Michal podkreślił, że konieczne będą cięcia oraz poszukiwanie nowych źródeł finansowania. "Musimy przyjrzeć się wydatkom i usprawnić działanie państwa" – zaznaczył.

Minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna, z partii Eesti 200, przyznał, że luka budżetowa stanowi poważne wyzwanie i nie wiadomo jeszcze, jak zostanie wypełniona. "To twardy orzech do zgryzienia, ale będziemy nad tym pracować" – powiedział. Resort finansów wkrótce opublikuje prognozę gospodarczą, która pomoże w podjęciu decyzji.

Zmiany w polityce gospodarczej idą w parze z ponownym przeglądem ustawy klimatycznej. Koalicja chce dostosować przepisy do realiów ekonomicznych, co może oznaczać złagodzenie niektórych regulacji. Minister edukacji i przewodnicząca Eesti 200, Kristina Kallas wskazała, że prawo klimatyczne nie powinno nadmiernie obciążać biznesu: "To nie musi być zbiór szczegółowych zasad – można przyjąć ogólne ramy, które wskażą kierunek przedsiębiorcom". Premier Michal potwierdził, że priorytetem będzie analiza wpływu regulacji na gospodarkę.

Celem ustawy klimatycznej jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – do 2030 roku emisje mają spaść o 59% względem poziomu z 1990 roku, a do 2050 Estonia ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Kwestia tempa redukcji emisji pozostaje jednak otwarta. "Europa będzie musiała ponownie przyjrzeć się swoim celom klimatycznym, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą" – stwierdził Michal. Przypomnijmy, że Estonia popiera polskie stanowisko w sprawie ETS2.

Oprócz zmian w podatkach i polityce klimatycznej rząd stoi w obliczu kryzysu politycznego. Sondaże wskazują, że 59% Estończyków opowiada się za przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, a 52% uważa, że premier Michal powinien podać się do dymisji. Sondaż Norstat wykazał, że wyborcy opozycji – zwłaszcza EKRE, Partii Centrum i "Ojczyzny" (Isamaa) – w przeważającej większości popierają przyspieszone wybory, podczas gdy sympatycy Reform i Eesti 200 są im przeciwni.

Obecny premier traci na popularności – tylko 12% ankietowanych uważa go za najlepszego kandydata na szefa rządu, podczas gdy lider Isamaa Urmas Reinsalu zdobył 24% wskazań. Wyniki sugerują, że nastroje społeczne wobec obecnej koalicji są coraz bardziej sceptyczne, co może wpłynąć na przyszłość estońskiego rządu.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024