geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Estońskie problemy z tajemnicą bankową

Dodał: Andrzej Widera

02-07-2025 14:23


W wyniku przeprowadzonej kontroli kanclerz sprawiedliwości Ülle Madise ujawniła poważne luki w systemie dostępu do informacji bankowych przez organy państwowe. Okazało się, że poprzez tzw. rejestr egzekucyjny, funkcjonujący od 1 stycznia 2024 roku, urzędnicy państwowi uzyskali dostęp do danych objętych tajemnicą bankową bez należytej podstawy prawnej, a nawet bez wiedzy posiadaczy kont. „Wniosków, które były składane do banków były dziesiątki tysięcy – to nie jest incydent, ale problem systemowy” – zauważyła Madise, wskazując na całkowity brak zewnętrznego nadzoru nad tym, kto i dlaczego składa zapytania do rejestru.

Szczególnie kontrowersyjny był fakt, że dostęp do tak wrażliwych danych jak pełne wyciągi z kont uzyskały m.in. Urząd Skarbowy, służby bezpieczeństwa, Służba Wywiadu Zagranicznego, Straż Graniczna oraz Biuro Informacji o Praniu Pieniędzy. Kanclerz podkreśliła, że tak głęboka ingerencja w prywatność obywateli powinna zostać poprzedzona debatą społeczną i parlamentarną, a tymczasem „brakuje nawet podstawowego regulaminu działania rejestru”. Jej zdaniem, zanim państwo sięgnie po dane obywateli, powinno jasno określić, na jakiej podstawie i w jakim celu to robi, oraz zapewnić proporcjonalność działań do celu postępowania.

Swedbank, jako jedna z instytucji finansowych objętych obowiązkiem udostępniania danych, wskazał, że działał w oparciu o obowiązujące prawo, które nakazuje bankom przekazywanie informacji w odpowiedzi na wnioski składane przez organy państwa. „Nie mieliśmy podstaw, by sądzić, że zapytania te były nielegalne. System działa automatycznie, bez udziału naszych pracowników – jeśli podany jest numer sprawy, musimy dane przekazać” – powiedział szef Swedbanku, Olavi Lepp. Jednocześnie zauważył, że to nie bank, lecz jego klienci zostali dotknięci naruszeniami, a cała sytuacja podważa zaufanie do instytucji państwowych.

Minister sprawiedliwości i cyfryzacji Liisa Pakosta zapowiedziała audyt w całym resorcie, przyznając, że zmiany legislacyjne z 2020 roku mogły pozostawić luki prawne. „Tajemnica bankowa musi być chroniona tak samo jak dane medyczne. Państwo nie może mieć swobodnego dostępu do danych obywateli bez wyraźnej podstawy prawnej” – oświadczyła, dodając, że problem masowych zapytań może mieć związek z faktem, iż w Estonii około 100000 osób objętych jest postępowaniami egzekucyjnymi, co stanowi aż jedną szóstą populacji w wieku produkcyjnym.

Kanclerz Madise wezwała rząd do natychmiastowego opracowania regulaminu rejestru oraz do ustanowienia skutecznych mechanizmów kontroli – zarówno ilości zapytań, jak i zasadności każdego z nich w kontekście konkretnych postępowań. Zaapelowała także do komisji finansów i prawa w Riigikogu o rewizję przepisów. Jeśli parlament uzna, że państwo powinno mieć dostęp do wyciągów bankowych również w przypadkach dziś nieuregulowanych ustawowo, należy jednoznacznie wpisać taki dostęp do ustawy i uzupełnić go szczegółową analizą.

Lepp nie krył, że konsekwencje tego kryzysu legislacyjnego i nadzorczego są poważne: „To uderzenie nie w banki, ale w zaufanie do instytucji państwa. Parlament powinien jednoznacznie określić granice władzy wykonawczej względem obywateli, obecnie wydaje się, że ta władza może na zbyt wiele sobie pozwolić." - mówił prezes banku.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024