geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Królewiec: kolejne afery korupcyjne

Dodał: Andrzej Widera

12-02-2025 11:08


W Obwodzie Królewieckim po zeszłorocznej aferze z aresztowaniem rektora Uniwersytetu w Królewcu, którego areszt cały czas jest przedłużany, w minionym tygodniu wypłynęła nowa afera, tym razem dotycząca samorządu. Siergiej Mielnikow, szef administracji Piławy (Bałtyjska)  oraz jego zastępca Maksim Kowalenko zostali aresztowani w minionym tygodniu. Dzisiaj poinformowano, że dwie kolejne osoby trafiły do aresztu tymczasowego. Obu nowo zatrzymanym postawiono zarzut oszustwa.

Tymczasem sąd na razie skazał tak Mielnikowa, jak i Kowalenkę na 2 miesiące aresztu. Sam oskarżony stwierdził, że jego sprawa była „szyta na miarę”. Obecnie szefowi administracji postawiono zarzut przyjęcia łapówki. Podczas przeszukania znaleziono przy Siergieju Mielnikowie gotówkę o łącznej wartości 2 milionów rubli. i biżuteria. Jednak zarówno obrońca szefa administracji, jak i sam oskarżony w tej sprawie twierdzili, że pochodzenie tych środków było całkowicie legalne. Mielnikow wspominał zwłaszcza, że jeszcze przed rozpoczęciem kariery urzędnika pracował w branży budowlanej i miał oszczędności.

Obu grozi kara pozbawienia wolności na okres od 7 do 12 lat, grzywna do 60-krotności kwoty łapówki i pozbawienie prawa zajmowania określonych stanowisk na okres do 10 lat. Według mediów lokalnych, osobami nowo zatrzymanymi w tej sprawie są właściciele firmy „Zapadstroyservis” która specjalizuje się w różnego rodzaju pracach remontowo-budowlanych, brała udział w przetargach komunalnych na zamówienia rządowe. Firma wykonywała również prace na rzecz administracji Piławy. To właśnie właściciele firmy mieli wręczać łapówkę "za poparcie i ogólne przyzwolenie".

Ale to nie jedyna sprawa z korupcją w tle. Miejscowy Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne przeciwko szefom dwóch za kradzież 300 milionów rubli. przy realizacji zamówień na obronność państwa w obiektach obwodu królewieckiego. Z kolei w moskiewskim Sądzie Rejonowym toczy się sprawa karna przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu spółki akcyjnej „Królewiecki Morski Port Handlowy” Władimirowi Lawrenczukowi, oskarżonemu o przyznanie sobie bezpodstawnych premii w wysokości 5,8 mln rubli oraz wypłatę ponad 23 mln rubli pensji fikcyjnym pracownikom.

To tylko część ujawnionych spraw z regionu, niewykluczone zresztą, że jak w pierwszym przypadku, mogą one mieć również źródło w politycznych rozgrywkach wewnętrznych. Niemniej potwierdza to również, że nadal Rosja znajduje się na dalekich miejscach w światowych rankingach przejrzystości biznesowej.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024