geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Pixabay

Królewieckie zanieczyszczenia powietrza, wód oraz sprawa śmieci

Andrzej Widera

10-03-2025 12:38


Aby odpocząć od kwestii sankcji, które na eksklawę królewiecką wpływają w sposób szczególny, warto przyjrzeć się sytuacji najczęściej pomijanej, również w polskiej przestrzeni medialnej. A chodzi o wpływ zanieczyszczeń generowanych przez obwód królewiecki na cały region - w tym na zachodnią Litwę, jak i również na nasze wody morskie, jak i śródlądowe. Warto przypomnieć, że latem ubiegłego roku władze Kłajpedy skarżyły się na to samo, co równocześnie mieszkańcy Królewca: nieznośny fetor z wysypisk śmieci obwodu, który niósł się nad wodami Zalewu Kurońskiego, aż na Litwę.

W obwodzie królewieckim planowane jest utworzenie dwóch nowych składowisk odpadów komunalnych oraz rozbudowa istniejących. Nowe obiekty powstaną w rejonie Romnowa (Gurjewska) i pod Iławą Pruską (Bagrationowsk), gdzie powstanie największe składowisko w regionie. Władze przewidują także rozbudowę dwóch istniejących wysypisk, choć jedno z nich może powstać na terenach podmokłych, co budzi obawy związane z możliwością skażenia wód gruntowych.

Tymczasem Federalna Służba Nadzoru Zasobów Przyrodniczych ujawniła, że jedno z nich, składowisko w Bartukajtach (Barsukowka koło Tylży) funkcjonuje bez niezbędnych zezwoleń. W związku z tym planowane jest utworzenie nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów pod Iławą Pruską, którego budowa ma zakończyć się do sierpnia 2027 roku. Równocześnie w 2024 roku na terenach rolniczych wykryto pięć nielegalnych wysypisk o łącznej powierzchni 1,25 hektara. Część z nich została już usunięta, jednak nadal występują przypadki nielegalnego składowania odpadów, w tym chemikaliów i śmieci budowlanych.

Należy także wspomnieć, że w 2024 roku Obwód Królewiecki zajął czołowe miejsce w Rosji pod względem liczby zanieczyszczonych zbiorników wodnych – odnotowano tam 102 przypadki skażenia rzek i jezior. Najczęstszymi zanieczyszczeniami były jony manganu, substancje organiczne, związki azotu i cynk. Dla przykładu potok Leśna (Lesnaja) w Królewcu niedawno zmienił kolor na niebieski, a w niektórych rejonach unosił się silny fetor ścieków. „Na całym odcinku potoku w granicach miasta woda jest mętna i biała, brzegi pokrywa osad, a w promieniu 50-200 metrów unosi się nieprzyjemny zapach” – wskazał Oleg Iwanow z organizacji ekologicznej „Zielony Front”. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest kanał L-2, który odprowadza ścieki przemysłowe, w tym odpadki z zakładów mięsnych. Notorycznie zanieczyszczana jest królewiecka Pregoła, które swoje wody niesie do Zalewu Wiślanego.

Kolejnym poważnym problemem regionu jest zanieczyszczenie powietrza, za które - według oficjalnych danych - w 51% odpowiada transport. Pomimo że Królewiec formalnie klasyfikowany jest jako region o dobrej jakości powietrza, emisje z pojazdów silnikowych pozostają kluczowym źródłem skażenia. W ramach działań naprawczych proponuje się zwiększenie liczby stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych oraz dalszą modernizację kotłowni poprzez przejście z węgla na gaz.

Sytuację pogarsza fakt, że w obwodzie królewieckim nie wydano żadnego kompleksowego zezwolenia ekologicznego dla przedsiębiorstw zaliczanych do I kategorii oddziaływania na środowisko. W całej Rosji od 2019 roku takie pozwolenia uzyskało jedynie 53% obiektów, choć wiele z nich nadal funkcjonuje bez wymaganych dokumentów. Od stycznia 2025 roku firmy, które nie uzyskają zezwolenia, będą zobowiązane do uiszczenia znacznie wyższych opłat za gospodarkę odpadami i emisję zanieczyszczeń – stawki wzrosną odpowiednio 25- i 100-krotnie.

Według Ministerstwa Zasobów Naturalnych Rosji spośród 40 zakładów w regionie tylko 14 złożyło wnioski o zezwolenie, a 9 firm nie planuje ich uzyskać, argumentując to zmianą profilu działalności lub jej zakończeniem. Problemem jest także brak skutecznych działań lokalnych władz, które mimo licznych instrukcji i pism od organów federalnych nie doprowadziły do poprawy sytuacji. Jak zauważyła szefowa Rosprirodnadzoru, „wielu przedsiębiorców nawet nie próbowało wystąpić o wymagane pozwolenia”. Mimo prób regulacji problemów ekologicznych, region nadal zmaga się z poważnymi wyzwaniami w zakresie ochrony środowiska, a brak skutecznej polityki ekologicznej oraz nieegzekwowanie przepisów stwarzają ciągłe zagrożenie.


Źródło
Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024