Zdjęcie: Flickr
09-07-2025 13:51
Wicepremier Mołdawii ds. reintegracji, Oleg Serebrian, spotkał się z ambasadorem Thomasem Lenkiem, specjalnym przedstawicielem urzędującego przewodniczącego OBWE ds. procesu pokojowego w Naddniestrzu. Rozmowy dotyczyły aktualnego stanu negocjacji i priorytetów w zakresie odbudowy zaufania między obiema stronami konfliktu.
Jednym z kluczowych tematów była pilna potrzeba przywrócenia swobody przemieszczania się oraz zapewnienia dziennikarzom z Mołdawii niezakłóconego dostępu do regionu. Podkreślano także konieczność usunięcia barier utrudniających pracę rolnikom w rejonie Dubosarów oraz zapewnienia odpowiednich warunków dla szkół nauczających w języku rumuńskim.
Serebrian wskazał na rosnącą rolę Unii Europejskiej i partnerów rozwojowych Mołdawii we wspieraniu procesu integracji i budowy zaufania. Spotkanie potwierdziło też determinację rządu w Kiszyniowie do prowadzenia konstruktywnego dialogu oraz dążenie do zapewnienia trwałego pokoju i bezpieczeństwa w regionie.
Tymczasem parlament w Tyraspolu zatwierdził decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego w gospodarce Naddniestrza na kolejnych 30 dni. Władze lokalne tłumaczą, że "sytuacja kryzysowa ma charakter ekonomiczny i wynika z ograniczenia dostaw gazu ziemnego, co doprowadziło do poważnego kryzysu gospodarczego". Stan wyjątkowy obowiązuje od grudnia 2024 roku i był już wielokrotnie przedłużany.
Lider regionu, Wadim Krasnosielski, ostrzegał 18 czerwca o ryzyku wystąpienia kryzysu. Po tym, jak Rosja na przełomie roku wstrzymała dostawy gazu, Naddniestrze przez wiele tygodni pozbawione było ogrzewania, ciepłej wody i stabilnych dostaw prądu. Choć później Kiszyniów i Tyraspol porozumiały się w sprawie tzw. „schematu węgierskiego” dostaw gazu, to gaz trafiał wyłącznie do kluczowych usług publicznych – produkcji żywności, ogrzewania i energii elektrycznej. Jednym z warunków Mołdawii było niewykorzystywanie tego gazu do celów przemysłowych.
Pomimo to, władze Naddniestrza zakończyły sezon grzewczy wcześniej, a następnie wznowiły działalność wielkich zakładów przemysłowych, który jest głównym źródłem dochodów regionu. Jednak już w czerwcu pojawiły się kolejne problemy z dostawami, co doprowadziło do niemal 50-procentowego spadku produkcji przemysłowej oraz eksportu. W obliczu tego chaosu gospodarczego i społecznego, działania Mołdawii nakierowane na odbudowę wspólnej przestrzeni narodowej i dialog z Tyraspolem nabierają nowego wymiaru, jako nie tylko wyzwanie polityczne, ale i konieczność zapobieżenia dalszej destabilizacji po obu stronach Dniestru.