geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Kryzys w Naddniestrzu a proces pokojowy

Dodał: Andrzej Widera

09-07-2025 13:51


Wicepremier Mołdawii ds. reintegracji, Oleg Serebrian, spotkał się z ambasadorem Thomasem Lenkiem, specjalnym przedstawicielem urzędującego przewodniczącego OBWE ds. procesu pokojowego w Naddniestrzu. Rozmowy dotyczyły aktualnego stanu negocjacji i priorytetów w zakresie odbudowy zaufania między obiema stronami konfliktu.

Jednym z kluczowych tematów była pilna potrzeba przywrócenia swobody przemieszczania się oraz zapewnienia dziennikarzom z Mołdawii niezakłóconego dostępu do regionu. Podkreślano także konieczność usunięcia barier utrudniających pracę rolnikom w rejonie Dubosarów oraz zapewnienia odpowiednich warunków dla szkół nauczających w języku rumuńskim.

Serebrian wskazał na rosnącą rolę Unii Europejskiej i partnerów rozwojowych Mołdawii we wspieraniu procesu integracji i budowy zaufania. Spotkanie potwierdziło też determinację rządu w Kiszyniowie do prowadzenia konstruktywnego dialogu oraz dążenie do zapewnienia trwałego pokoju i bezpieczeństwa w regionie.

Tymczasem parlament w Tyraspolu zatwierdził decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego w gospodarce Naddniestrza na kolejnych 30 dni. Władze lokalne tłumaczą, że "sytuacja kryzysowa ma charakter ekonomiczny i wynika z ograniczenia dostaw gazu ziemnego, co doprowadziło do poważnego kryzysu gospodarczego". Stan wyjątkowy obowiązuje od grudnia 2024 roku i był już wielokrotnie przedłużany.

Lider regionu, Wadim Krasnosielski, ostrzegał 18 czerwca o ryzyku wystąpienia kryzysu. Po tym, jak Rosja na przełomie roku wstrzymała dostawy gazu, Naddniestrze przez wiele tygodni pozbawione było ogrzewania, ciepłej wody i stabilnych dostaw prądu. Choć później Kiszyniów i Tyraspol porozumiały się w sprawie tzw. „schematu węgierskiego” dostaw gazu, to gaz trafiał wyłącznie do kluczowych usług publicznych – produkcji żywności, ogrzewania i energii elektrycznej. Jednym z warunków Mołdawii było niewykorzystywanie tego gazu do celów przemysłowych.

Pomimo to, władze Naddniestrza zakończyły sezon grzewczy wcześniej, a następnie wznowiły działalność wielkich zakładów przemysłowych, który jest głównym źródłem dochodów regionu. Jednak już w czerwcu pojawiły się kolejne problemy z dostawami, co doprowadziło do niemal 50-procentowego spadku produkcji przemysłowej oraz eksportu. W obliczu tego chaosu gospodarczego i społecznego, działania Mołdawii nakierowane na odbudowę wspólnej przestrzeni narodowej i dialog z Tyraspolem nabierają nowego wymiaru, jako nie tylko wyzwanie polityczne, ale i konieczność zapobieżenia dalszej destabilizacji po obu stronach Dniestru.


Źródło
Wirtualna kawa za pomocą portalu suppi.pl:

Bardzo dziękujemy za kolejne wpłaty! Już tylko 710 zł brakuje do naszej opłaty rocznej za serwer. Lista darczyńców. Jednocześnie nadal szukamy potencjalnych inwestorów naszego projektu, który wykracza daleko poza branżę medialną. Zapraszamy do kontaktu.
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.

Informacje

Media społecznościowe:
Twitter
Facebook
Youtube
Spotify
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024