Zdjęcie: Pixabay
09-07-2025 11:40
Litewskie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Sportu zaproponowało nowe rozwiązanie dotyczące obowiązku znajomości języka litewskiego przez ukraińskich uchodźców wojennych, w którym proponuje się, by odroczyć ten wymóg co najmniej do końca okresu tymczasowej ochrony lub na kolejne sześć miesięcy. Projekt, zarejestrowany po ostatnim posiedzeniu rządu, ma zostać rozpatrzony w środę.
Zgodnie z propozycją, obowiązek posługiwania się językiem litewskim przy zatrudnieniu nie dotyczyłby osób objętych tymczasową ochroną, która obecnie obowiązuje do 4 marca 2026 roku i może być ponownie przedłużona decyzją Unii Europejskiej. „Obecna propozycja to równowaga między koniecznością a realnymi możliwościami. Mimo to musimy się skupić i zrobić wszystko, co od nas zależy” – stwierdził minister kultury Šarūnas Birutis.
Minister Birutis był jednym z krytyków dalszego odraczania obowiązku, wskazując, że instytucje publiczne „powinny się wziąć w garść” i stworzyć realne warunki do nauki języka litewskiego oraz utrzymania wymogów kwalifikacyjnych. Podkreślił też, że „znajomość języka litewskiego to kluczowy czynnik udanej integracji”, a odroczenia tego nie przyspieszają.
Od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku litewski Departament Migracji zarejestrował około 96 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Według danych z września ubiegłego roku, na Litwie pracowało prawie 34 tysiące Ukraińców, z których około 6,8 tysiąca miało możliwość ukończenia kursów języka litewskiego. Początkowo wyłączenie z obowiązku językowego obowiązywało przez dwa lata od uzyskania ochrony, a na początku 2024 roku okres ten wydłużono do trzech lat.