geopolityka • gospodarka • społeczeństwo • kultura • historia • Białoruś • Estonia • Litwa • Łotwa • Mołdawia • Obwód Królewiecki • Ukraina • Trójmorze • Trójkąt Lubelski

Wiadomości

Zdjęcie: Flickr

Litwa publikuje podręcznik kryzysowy dla ludności

Andrzej Widera

09-09-2024 10:28


Minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas ma nadzieję, że bezpłatna publikacja na temat gotowości kryzysowej pomoże rodzinom opracować własny plan bezpieczeństwa. Minister mówił o tym w czasie dzisiejszej premiery publikacji „W przypadku kryzysu lub wojny: jak się zachować?”, która dotrze do Litwinów do początku przyszłego roku.

„Nie będzie to podręcznik od A do Z, co robić, nie może tak być, ponieważ mogą istnieć różne scenariusze, ale jest to podstawa dla pewnej części społeczeństwa, aby zacząć myśleć, modelować możliwe scenariusze. To świetna okazja, aby zacząć tworzyć plan bezpieczeństwa dla swojej rodziny” - powiedział minister.

Publikacja zawiera porady, jak przygotować się do sytuacji kryzysowej w czasie pokoju, jakie przedmioty należy nosić przy sobie, jak przygotować apteczkę pierwszej pomocy, jakie zapasy żywności należy zabrać i co należy nosić w torbie ewakuacyjnej. Zawiera również porady dotyczące tego, co zrobić, jeśli Litwa będzie w niebezpieczeństwie i co zrobić w stanie wojny. Zawiera również porady psychologa na temat tego, jak pomóc swoim bliskim i jak radzić sobie z emocjami w czasie wojny.

Mieszkańcy Wilna otrzymają tę publikację z dodatkowymi czterema stronami przeznaczonymi specjalnie dla mieszkańców stolicy.

„Wilno jest wyjątkowym miastem i dlatego w tej publikacji, po rozmowach z Ministerstwem Obrony Narodowej, uzgodniliśmy, że mieszkańcy Wilna otrzymają osobną publikację z czterema stronami informacji przeznaczonymi wyłącznie dla mieszkańców Wilna. Nie chcemy straszyć tymi publikacjami i twierdzić, że zagrożenie jest stuprocentowe” - powiedział mer Wilna Valdas Benkunskas.

Według Benkunskasa publikacja wskaże, co powinni zrobić mieszkańcy Wilna w przypadku zagrożenia atomowego lub skażenia, poda informacje o schronach na terenie stolicy oraz numery telefonów, pod którymi należy się kontaktować w chwilach zagrożenia. Całkowity koszt druku 900 tysięcy egzeplarzy publikacji wynosi 140 000 euro. Zostanie rozesłana przez pocztę i będzie dostępna również na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

Tymczasem jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez „Baltijos Research”, co czwarty mieszkaniec Litwy przygotował zapasy na sytuacje awaryjne, natomiast około siedmiu na dziesięciu (68%) mieszkańców odpowiedziało, że nie mają takich zapasów.  Częściej robią zapasy osoby powyżej 50. roku życia (29%), mieszkańcy dużych miast (34%), respondenci z najwyższymi miesięcznymi dochodami rodziny (ponad 1,8 tys. euro) (30%), menedżerowie (35%). respondentów oceniających sytuację materialną rodziny jako dobrą (33%).  Vilmantas Vitkauskas, szef Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, powiedział, że przyczyną takiego wyniku może być utrata czujności i zmęczenie wojną na Ukrainie.


Źródło
Aby dostarczać Państwu rzetelne informacje zawsze staramy się je sprawdzać w kilku źródłach. Mimo to, w dzisiejszych trudnych czasach dla prawdziwych wiadomości, apelujemy, aby zawsze do każdej takiej informacji podchodzić krytycznie i z rozsądkiem, a takze sprawdzać na własną rękę. W razie zauważonych błędów prosimy o przysłanie informacji zwrotnych na adres email redakcji.
Jeżeli chcecie Państwo wesprzeć naszą pracę, zapraszamy do skorzystania z odnośnika:

Informacje

Media społecznościowe:
wykop.pl
Twitter
Facebook
redakcja [[]] czaswschodni.pl
©czaswschodni.pl 2021 - 2024